Boj s obezitou: Zakážte jedlo a pitie vo vlakoch a autobusoch, apeluje lekárka

Briti sa všemožne snažia bojovať s obezitou, hlavne u detí. Bývalá šéfka rezortu zdravotníctva Veľkej Británie Sally Davies vo svojej poslednej správe vo funkcii odporúča zakázať jedenie a pitie vo vlakoch a autobusoch. Lekárka hovorí o konci "nezmyselnej desiatovej kultúry". Sally Davies tiež požaduje, aby bola uvalená daň na všetky nezdravé jedlá a sladkostí.

Vo svojej správe lekárka tiež uvádza, že by čokolády a hranolčeky mali mať nevýrazné obaly, aby sa znížilo pokušenie. Podľa nej táto stratégia funguje, poukázala na cigaretové škatuľky s názornými ukážkami toho, čo fajčenie spôsobuje. Po pridaní fotiek sa podľa štatistík v Británii znížil predaj cigariet.

Kritici: Sú to hlúpe a autoritárske návrhy

"Ľudia a hlavne deti sa utápajú v záplave nezdravého jedla a pitia, čo zapríčinilo nárast obezity," upresnila lekárka. Za posledných 30 rokov sa v Británii zdvojnásobil počet obéznych ľudí. Kritikov ale správa Sally Davies nenadchla. "Sú to hlúpe autoritárske nápady, ktoré prišli od niekoho, kto si hovoril vrchná opatrovateľka Británie," zhodujú sa odborníci.

"Ako šéfka rezortu prišla s tými najradikálnejšími a najšialenejšími nápadmi v histórii, ukázala len svoje nadšenie pre zakazovanie vecí. Prečo by mal byť hriech dať si sendvič vo vlaku?," reagoval na návrhy lekárky Christopher Snowdon, riaditeľ ekonomického trink tanku Institute of Economic Affairs.

Niektorí experti ale lekárku bránia. "Predložená správa správne zaútočila na potravinársky priemysel a vládu," pripustil šéf britskej pediatrie Russel Viner. "Musíme prevziať zodpovednosť a postaviť sa epidémii obezity," doplnil.

Británia by sa mala inšpirovať Japonskom

Závery Sally Davies obsahujú mnoho radikálnych návrhov, napríklad aby sa takzvaná daň z cukru vzťahovala aj na ochutenú kávu. Čo sa "nezmyselnej desiatovej kultúry" týka, Sally Davies pracovala na zákalde prieskumu, ktorý tvrdí, že si deti denne dávajú až tri nezdravé desiate vrátane sladených nápojov.

"Z vlakov, autobusov aj metra musíme urobiť zdravé a bezpečné miesto, hlavne pre deti. Musíme zmeniť celú desiatovú kultúru," píše sa v správe bývalej šéfky rezortu. Podľa nej by sa v dopravných prostriedkoch mala konzumovať len voda. Za krajinu, z ktorej by si Británia mala vziať príklad, považuje lekárka Japonsko, kde taktiež platí zákaz jedenia v mestskej doprave.

"Jedlo je teraz stredom záujmu našej kultúry, to musíme zmeniť. Vieme, že je dobré kontrolovať príjem kalórií, zjesť v pokoji raňajky, obed, desiatu alebo večeru, než sa tlačiť za pochodu," tvrdí lekárka. Požaduje tiež, aby všetky balené jedlá predávané v bistrách a reštauráciách mali štítok s obsahom kalórií. Vhodné by podľa nej tiež bolo, aby sa na koncertoch a športových podujatiach predávali len nízkokalorické pokrmy a desiate a nesladené nápoje.

Obéznych detí pribúda

Správu Sally Davies vypracovala na žiadosť ministerstva zdravotníctva Matta Hancocka, mala prísť s návrhom, ako do roku 2030 o polovicu znížiť detskú obezitu. "Ani zďaleka sme sa nepriblížili k tomu, aby sme dosiahli svoje ciele," uzavrela. S návrhom na rozšírenie dane z cukru nesúhlasí a súčasný premiér Boris Johnson, ktorý sa k akýmkoľvek "daniam za hriech" stavia odmietavo.

"Musíme prevziať morálnu zodpovednosť, deti a ich budúcnosť musíme postaviť na prvé miesto," povedala už viackrát lekárka. Pravdu má v tom, že Británia čelí nárastu obezity, to potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia, podobný fenomén sa dá sledovať v celej Európskej únii. V súčasnosti je v krajine 1,2 milióna obéznych detí, nadváha u mnohých z nich vyvolala astmu, nealkoholickú steatózu pečene a ďalšie zdravotné problémy.

Zdroj: CNC