Opäť prišlo leto a s ním, na našu veľkú radosť, aj komáre. A to v oveľa väčšom počte ako inokedy, takže sa pripravte na to, že po rôznych vonkajších aktivitách sa domov vrátite s viacerými svrbiacimi štípancami. Prevencia pred uštipnutím komármi je dosť otravná záležitosť, aj preto, že si počas rokov vyvinuli neuveriteľne sofitiskovaný systém satia krvi, ktorý zblízka pôsobí dosť strašidelne.

​Ak ste na strednej škole nezanedbávali hodiny biológie, asi vám nemusíme zdĺhavo vysvetľovať základy. Samice komára potrebujú krv, aby mohli znášať vajcia a získavajú ju pomocou ciciaka z rôznych živočíchov s krvou. Znie to jednoducho, ale je to oveľa zaujímavejšie, pretože ich sacie ústrojenstvo je dosť komplexný nástroj, ktorého každá časť slúži svojmu účelu.

Na začiatok stojí za zmienku, že komáre majú ciciak vytvorený zo šiestich ihlovitých štetín, ktoré sa vystrkujú z puzdra podobného perám a fungujú nasledovne:

  • na konci dvoch krajných štetín sa nachádzajú dva malé, veľmi ostré zuby, ktoré umožňujú komárom preniknúť pod kožu,
  • ďalšie dve štetiny používajú na natiahnutie tkanív
  • a nakoniec majú orgán zvaný hypofarynx, ktorým do rany zavádzajú antikoagulačné sliny a jeho vrchná časť spolu s hornou perou slúžia na odsávanie krvi.

Ani naše žily nenachádzajú náhodou. Na špičke ústnych orgánov majú receptory, pomocou ktorých sú schopné detekovať chemické látky v krvi. Z krvi už počas nasávania filtrujú vodu, ktorú zo seba priebežne vytláčajú, aby nasali čo najviac červených krviniek s vysokým obsahom bielkovín. To znamená, že nás tie malé potvory počas satia krvi aj dehydrujú.

Vrátime sa ešte k hypofarynxu, pretože sliny zavedené do nášho tela nie sú zodpovedné len za svrbenie, ale mnohé druhy komárov pomocou nich prenášajú tiež smrteľné vírusy. Počet patogénov sa líši podľa exemplárov, ale hravo nimi získate horúčky Dengue, Západného Nílu, prípadne maláriu. V tom poslednom prípade stačí len osem častíc na rozvoj ochorenia, ktoré sa rozšíri rýchlosťou blesku: do ľudskej pečene sa dostanú za dvadsať minút.

Našťastie, na Slovensku sa zatiaľ tieto choroby nevyskytujú (zmenou klímy sa to môže zmeniť), ale ani obyčajné uštipnutie komárom nie je veľmi príjemná záležitosť, takže je vhodné pravidelne používať repelent a minimalizovať množstvo stojacej vody v blízkosti vášho obydlia, aby sa zabránilo kladeniu nových lariev.

Komáre šíriace maláriu chcú vyhubiť geneticky modifikovanými hubami

Malária je jedna z najzávažnejších infekčných chorôb. V tropickej a subsaharskej Afrike ju šíria predovšetkým komáre.

Zdroj: YouTube