Známky života na Marse? Vedci potvrdili výskyt dôležitého plynu

Vedci prvýkrát z nezávislého zdroja potvrdili, že na povrchu Marsu sa vyskytuje metán, teda plyn, ktorý je považovaný za možnú známku existencie živých organizmov. Podľa štúdie, ktorú tím z rímskeho Národného astrofyzikálneho ústavu zverejnil v odbornom časopise Nature Geoscience, výskyt metánu dokladajú merania z európskej družice Mars Express. Už predtým tento plyn detekovali prístroje z amerického vozidlo Curiosity.

Vozidlo amerického Národného ústavu pre letectvo a vesmír (NASA) zaznamenalo zvýšené množstvo metánu na Marse v júni 2013, a to v lokalite Galeovho kráteru, kde v auguste 2012 pristálo. Potom prístroje zaznamenali tiež sezónne výkyvy výskytu metánu v atmosfére susednej planéty.

Odborníci vzápätí začali špekulovať, či môže byť metán dokladom existencie živých organizmov, pretože práve tie metán produkujú. Vedci sa zatiaľ nezhodnú na tom, aké je najpravdepodobnejšie vysvetlenie výskytu metánu na Marse. Okrem možnosti, že je plyn výsledkom existencie živých organizmov, a to napríklad aj v dávnej minulosti, totiž môže metán vznikať aj geologickými procesmi. Jedným z nich je napríklad premena minerálu olivín, pri ktorom vzniká metán aj na Zemi.

"Náš objav znamená prvé nezávislé potvrdenie zistenia o výskyte metánu,"

uviedol šéf výskumného tímu, taliansky astrofyzik Marco Giuranna. Metán vedci odhalili pomocou spektrometru, ktorým disponuje sonda Mars Express Európskej vesmírnej agentúry. Overiť sa podarilo práve údaje z vozidla Curiosity z júna 2013, pretože Mars Express zaznamenal zvýšené množstvo metánu len deň po tom, čo ho odhalili prístroje na povrchu planéty.

Teraz bude podľa autorov štúdie zásadné odhaliť, z akého zdroja metán pochádza. Vysvetlenie pritom môže už čoskoro priniesť družica Trace Gas Orbiter rusko-európskej misie ExoMars. Práve tá totiž môže v prípade detekovania metánu vďaka svojím prístrojom rozlíšiť, či plyn pochádza z mikrobiálnych alebo geologických zdrojov.

Našli sa na Marse známky života?

Prišli fotky o marťanských hubách.

Zdroj: CNC