Stále viac ľudí núti svojich psov jesť vegetariánsku či vegánsku stravu
Psy na rozdiel od mačiek teoreticky môžu žiť na rastlinnej potrave, ale to samo o sebe ešte rozhodne neznamená, že by aj mali - hoci niektoré výskumy ukázali, že od čias svojej domestikácie sa dokázali celkom dobre prispôsobiť aj v tomto ohľade (napríklad vďaka zvýšenej tvorbe enzýmu amyláza trávia škrob päťkrát lepšie než vlci).
Jeden z najväčších háčikov spočíva v tom, že takéto krmivo rozhodne nemusí obsahovať všetky potrebné živiny. Tak napríklad nedávna americká štúdia odhalila, že v USA sa za vyhovujúce nedá označiť až 25 percent produktov. Nedostatočne informovaný človek má teda pomerne vysokú šancu, že vyberie zle.
Domáca vegetariánska strava je ešte o poznanie riskantnejšia. Výskum 86 psov v Európe ukázal, že viac než polovica takto živených zvierat trpí nedostatkom bielkovín, esenciálnych aminokyselín, vápnika, zinku a vitamínov D a B12.
Čo sa týka vegánskeho jedálnička, ten je z pochopiteľných dôvodov problematickejší než ten vegetariánsky.
"Navyše je tu skutočnosť, že žuvanie kostí, surovej kože či mäsa môže byť pre psov nesmierne relaxačným a upokojujúcim zážitkom,"
poznamenala Wanda McCormick z Anglia Ruskin University.
Pokiaľ už teda svojmu štvornohému miláčikovi nechcete dávať mäso, uistite sa aspoň o tom, že mu kupujete naozaj kvalitné krmivo s dostatkom základných živín.
A je to tu! Prichádza prvá vegetariánska slanina
Je tu zdravá náhrada slaniny, s jednoduchým receptom a chuťou na nerozoznanie od skutočnej.