Je tu zdravá náhrada slaniny, s jednoduchým receptom a chuťou na nerozoznanie od skutočnej.

Študenti poľnohospodárskej univerzity v meste Sumy na severovýchode Ukrajiny vyrobili prvú vegetariánsku slaninu na svete.

Umelá slanina je vegetariánska tým, že pozostáva z rastlinného oleja a želatíny, čo znamená, že neobsahuje žiadne (škodlivé) látky ako slanina živočíšneho pôvodu.

Zdroj: Spec-kor

Nie je želatína ako želatína

Potravinárska želatína sa vyrába hlavne zo zvieracích kostí a vegetariáni a vegáni ju teda nekonzumujú, ale existuje aj rastlinná želatína agar.

Ide o látku, ktorá je na rastlinnej báze. Vyrába sa z niekoľkých druhov morskej červenej riasy a slúži ako želatína. Už pred stovkami rokov sa začala používať v ázijskej kuchyni a v súčasnosti patrí medzi zdravé potraviny, ktoré sú obľúbené aj medzi vegetariánmi. Týmto prírodným želé možno nahradiť želatínu používanú v kuchyni pri varení dezertov a zákuskov. Nemá žiadnu výraznú chuť a je bez zápachu a farby.
Zdroj: Spec-kor

​Profesor odboru výživy Dmitrij Bidjuk tvrdí, že s vhodným korením je jej chuť nerozlíšiteľná od skutočnej slaniny a je zdravou alternatívou tej pravej.

Týmto spôsobom dokážu tiež produkovať umelú slaninu s obsahom tuku a rôznymi príchuťami: slanú, paprikovú alebo s iným korením, ale aj s kyslou alebo sladkou príchuťou. Dobrú chuť!

Čisto mäsová diéta? Odborníci varovne krútia hlavami

Internetom sa nedávno začal šíriť nový lajfstajlový trend - čisto mäsová diéta. Ako už názov napovedá, jej priaznivci konzumujú výhradne mäso a vodu. Ovocie, zeleninu, skrátka všetko, čo niekedy predtým nebolo živým zvieraťom, majú striktne zakázané. Jedinou výnimkou z tohto pravidla predstavuje soľ a iné korenia.

Zdroj: Segodnya