História japonského tetovania: Umenie irezumi zdobilo ramená námorníkov
Irezumi, ako sa v Japonsku tetovanie nazýva, so sebou nesie mnoho komplikovaných pravidiel a terminológií na označenie konkrétnych typov obrázkov umiestnených na rôznych častiach tela. Z pôvodných jednoduchých maľovánok sa nakoniec vyvinula typicky prepracované tetovania cez pol tela.
Primitívne formy trvalého maľovania na koži praktikovali už staré východoázijské kmene, potom ale toto umenie na dlhý čas vyhaslo. Na začiatku druhej polovice minulého tisícročia sa tetovaním označovali len väzni, jeho obľuba medzi nižšou vrstvou zapletenou do rôznych zákutí podsvetia mu dodala nový rozmer. Ihlou a atramentom tou dobou vznikali postavy z japonskej histórie alebo mýtické bytosti.
Zákazom tetovania, ktorý prišiel v roku 1872, ale trend tetovačiek neskončil. Japonsko sa otvorilo svetu - túžba námorníkov a iných prišlých cudzincov odviezť si z krajiny suvenír len presunula dielne tatérov do utajených zadných miestností obchodov s umením. Vďaka tomu opustilo irezumi hranice Japonska a rozšírilo sa aj medzi západné civilizácie. Nálepky ilegality sa ale zbavilo až na konci 40. rokov minulého storočia po skončení vojny so Spojenými štátmi.
Povedomie o ňom sa potom rýchlo rozšírilo napríklad kvôli obľúbenosti medzi členov Jakuzy, japonskej mafie. Istá zdržanlivosť k verejnému vystavovaniu tetovania sa ale s japonskou spoločnosťou vlečie dodnes.
Pozrite si galériu
Ariana Grande má nové tetovanie: Baví sa na ňom celý svet
Najnovšie tetovanie populárnej speváčky nedopadlo práve najlepšie. Pri príležitosti uvedenia svojej novej skladby 7 Rings si nechala na dlaň vytetovať nápis v japončine.