Nečakane rýchle dôsledky digitálnej doby: Čumenie do mobilov mení lebky, varujú lekári
Austrálski bádatelia porovnali röntgenové snímky lebiek 1200 ľudí vo veku 18 až 86 rokov. Zatiaľ čo sa problémy kostrového aparátu obvykle objavujú vekom, v tomto prípade na tom najhoršie boli tí najmladší. U štyroch z desiatich ľudí vo veku 18-30 rokov zaznamenali medicínski výskumníci prinajmenšom centimetrové kostné výrastky na zátylku.
Zatiaľ čo u seniorov ich vysvetľujú zhrbeným postojom spôsobeným starnutím, mladí si za ne najskôr môžu sami. "Na klinike pracujem dvadsať rokov, ale až v poslednom desaťročí vídam u pacientov tieto výrastky," vysvetlil chiropraktik David Shahar. Keďže zároveň pôsobí na miestnej lekárskej fakulte, rozhodol sa fenomén preskúmať vedecky.
Päťnásobná záťaž
Státisíce, ba milióny rokov sa kostra (pra)ľudí vyvíjala na vzpriamený postoj, zatiaľ čo inteligentný telefón je novodobý fenomén. "Mechanická záťaž svalov hlavy je v sede a s ohnutou hlavou 3-5-krát väčšia než v neutrálnej polohe," uvádzajú autori. Keď taká záťaž pretrváva, šľachy a svaly sa tým posilňujú a na lebke vznikajú výrastky, ktoré šľachy pomáhajú ukotviť. Sami o sebe najskôr nie sú nebezpečné, ale môžu byť varovným znamením.
Iné zdôvodnenie než mobily a tablety, s ktorými mnohí trávia viac než štyri hodiny denne, bádatelia nenachádzajú. "Ponúka sa dôležitá otázka: čo čaká mladých ľudí z našej štúdie, keď je u nich patrná taká degenerácia už v tak mladom veku?," pýta sa záverom Shahar. Na každý pád je podľa neho potrebná osveta o správnom držaní tela.
Digitálny heroín: Urobia smartfóny a tablety z detí zombie?
Viete prečo najznámejší vývojári bránia vlastné deti pred vplyvom technológií a premýšľate ako v tejto dobe vychovávať vlastné?