Digitálny heroín: Urobia smartfóny a tablety z detí zombie?

Viete prečo najznámejší vývo­jári brá­nia vlastné deti pred vply­vom tech­no­ló­gií a premýšľate ako v tejto dobe vycho­vá­vať vlastné?

Susan kúpila svojmu šesťročnému synovi tablet. Je už školák a používajú sa aj pri výučbe, tak prečo nie? Chlapec miloval čítanie a baseball a okrem aplikácii, ktoré používal v škole, začal hrať hru Minecraft, o ktorej jeho učiteľ tvrdil, že je ako elektronické LEGO. Hru hral vždy v poobedných hodinách a v škole mali dokonca aj Minecraft krúžok. Jeho matke ani nenapadlo, žeby to mohlo mať zlý koniec.

Syn sa jej ale začal meniť pred očami. S hrou sa mu začalo snívať, obmedzil šport, prestal čítať a v domácnosti pomáhal čoraz menej. Keď mu chceli tablet vziať, dostával záchvaty zúrivosti. Keď ho matka pristihla, že hrá hru miesto spánku aj po nociach v takmer katatonickom stave, preľakla sa.

Steve Jobs svojim deťom tablet zakázal

Najväčší vývojári a inžinieri v Silicon Valley (ľudia z Google, Wikipédie a Amazonu) dávajú svoje deti do škôl, kde nemajú prístup k smartfónom, tabletom ani videohrám a sú nútení žiť v skutočnom svete. Na viacerých deťoch môžeme v poslednej dobe pozorovať, že ak nemajú k dispozícii najnovšie technologické výdobytky, začnú sa nudiť a neskôr sú tiež podráždené a nesústredené – práve od toho sa svoje deti vývojári snažia chrániť.

Čoraz viac odborníkov varuje, že displej pôsobí ako digitálna droga, ktorá u detí môže vytvoriť závislosť.

Je dokázané, že dlhodobé pozeranie sa do displeja ovplyvňuje predný mozog rovnako ako kokaín. Zvyšuje hladinu dopamínu, hormónu, uvoľňujúceho sa pri prirodzených príjemných aktivitách, akými sú príjem potravy, sex alebo fyzická aktivita a môže spôsobovať závislosť. Štúdie ukazujú, že čas strávený za obrazovkami (bez pohybu) zvyšuje možnosť vzniku depresií, úzkosti a agresivity.

Zákazy nič neriešia

Je potrebné nájsť zdravú hranicu, keď sa dieťa zabáva a nedopustiť, aby sa ocitlo v zóne závislosti. Obmedzte jeho prístup k moderným „hračkám“ a tiež vlastnú závislosť.

Stačí málo:

Nehrajte sa s mobilom počas jedenia, aby dieťa nevidelo, že ste v jednom kuse na nete alebo pred obrazovkou TV. Nedávajte im ich neustále do rúk a nepoužívajte technológie ako babysitterku, je dobré obmedziť aj prístup na internet. Ak sa dieťa nudí, postarajte sa mu o skutočné zážitky v reálnom svete, vezmite ho na výlet, športovať alebo sa hrať.

Zdroj: New York Post