Google vytvoril robotickú ruku: Sama sa naučí, čo má robiť
Na rozdiel od bežných aplikácií strojového učenia a umelej inteligencie nie je tento príklad čisto softvérový. Robot pritom nie je vopred naučený, ako sa má v daných situáciách zachovať, podobne ako v prípade autonómnych vozňov alebo chodiacich robotov z Boston Dynamics. Robotická ruka Googlu si na všetko musí prísť sama na základe informácií zo senzorov a pohybu v reálnom priestore. Vo výsledku sa teda musí popasovať s oveľa väčším množstvom informácií než napríklad v prípadoch, keď umelá inteligencia rozpoznáva objekty v obraze a podobne.
Za účelom výučby robota vytvorili výskumníci nový vzorový učebný algoritmus s jednoduchými úlohami ako napríklad "uprac si na svojom ihrisku". DeepMind ale robotom neupresní, ako majú tento úkon vykonať, jednoducho im pripevní rôzne senzory a nechajú ich postrkovať kocky po pracovnej doske tak dlho, kým sa nenaučia s nimi manipulovať a nezistia, že k vytúženému výsledku vedie ich odstránenie za hranice pracovnej plochy.
Prepojenie učiacej sa umelej inteligencie s fyzickým robotom je ďalším krokom vo vývoji plne autonómnych systémov. Uplatnenie môžu v budúcnosti nájsť tak v priemysle, ako aj v domácnostiach.
Začína sa éra kyborgov? Talianka dostala umelú ruku, ktorá sa správa ako živá
Vedci v Ríme predstavili prvú bionickú ruku, ktorá obsahuje hmatové vnemy. Podľa talianskej pacientky, ktorá ruku dostala, protéza takmer nahradila chýbajúci úd. Ruka je schopná hmatom rozoznať mäkké a tvrdé objekty pomocou signálov, ktoré sa prenesú do počítača a potom do mozgu.