Víno na raňajky a rozcvička v uličke: Let Londýn-Sydney trvá takmer 20 hodín

Austrálska letecká spoločnosť Qantas uskutočnila 19 hodín a 19 minút trvajúci let z Londýna do Sydney bez medzipristátia. Na palube Boeingu 787-9 Dreamliner bolo len 46 pasažierov a šesť členov posádky, v kokpite ako hlavná pilotka sedela žena. Cestujúci na palube prežili dve svitania, na raňajky na radu odborníkov popíjali šampanské a v uličkách cvičili aerobik.

Stroj pristál na letisku najväčšieho austrálskeho mesta v piatok okolo poludnia miestneho času po testovacom lete dlhom 17 750 kilometrov. Na trase má lietať pravidelná linka od roku 2022, skúšobný let pilotovala kapitána Helen Trenerry. Tá prezradila, že aerolinky testovali aj to, koľko pilotov a kopilotov na tak dlhý let treba. Okrem nej bol na palube jeden kopilot a ďalší dvaja náhradní piloti.

Let sa riadil špecifickými pokynmi odborníkov

Program letu sa riadil podľa časového pásma v Sydney, to znamená, že pasažieri mali ráno namiesto raňajok večeru a mohli si dovoliť dať víno. Spať šli, aj keď bol vonku ešte deň.

Medzi cestujúcimi bol aj známy cestovateľ Nick Boulos, ktorý opísal, ako sa o pasažierov starala prítomná fyziologička Corinne Caillaud. Uviedol, že sa povinne prechádzali po uličke, preťahovali sa robili sqauty. Corinne Caillaud vysvetlila, že program letu dali dokopy odborníci z odboru ako chronobiológia, stravovanie alebo fyziológia.

Do Sydney s Qantas letela aj reportérka Reuters Jill Gralow, tá zase povedala, ako im letušky na raňajky naservírovali steakový sendvič s vínom a polievku s cestovaniami, ako dezert panna cottu, namiesto klasickej raňajkovej porcie. "Dali sme dokopy špeciálny rozvrh letu. Ľuďom to uľahčí aklimatizáciu po prílete a redukuje to pásmovú chorobu, takzvaný jet leg," vysvetlila Corinne Caillaud.

​Odborníci chceli napáliť organizmus

"Celý let sa riadil časom v Sydney, svetlá boli stlmené, aby simulovali noc. Regulovaná bola aj teplota. Pokúšali sme sa doslova napáliť ľudský organizmus," doplnila fyziologička. Pravidelné cvičenie, meditácia a preťahovanie má znížiť nebezpečenstvo trombózy.

"Nie všetci boli z cvičenia nadšení," komentoval jeden z pasažierov. "Bolo to úžasné," opísal let reportér CNN Richard Quest. "V poloprázdnom lietadle bolo veľa miesta, mal som z toho husiu kožu," dodal Quest.

Na palube bol aj vedec z melbournskej univerzity, ten cestoval s prenosnou čítačkou mozgových vĺn. Záznam z čítačky následne predal spoločnosti, výsledky by mali ešte viac zdokonaliť plány dlhých letov a poskytnúť pasažierom najväčší možný komfort.

Qantas z Londýna do Sydney leteli už pred 30 rokmi

Let aeroliniek Qantas bol len druhý, ktorý zvládol bez medzipristátia trasu medzi Londýnom a Sydney. Premiéru mal v roku 1989 Boeing 747-400, tiež spoločnosti Qantas. Vtedajší let trval viac než 20 hodín. Najdlhšie pravidelné komerčné lety ponúka v súčasnosti spoločnosť Singapore Airlines medzi Singapurom a Newarkom na východnom pobreží USA: Let trvá 18,5 hodiny.

Zdroj: ČTK, CNC