Idylická zátoka z filmového trháku zostane zatvorená: Turisti si ju neužijú ešte tri roky

Thajská zátoka, ktorú preslávil film Pláž s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe, zostane pre turistov zatvorená až do roku 2021.

Úrady do zátoky Maja v súostroví Phi Phi na prechodný čas zakázali vstup vlani v júni na štyri mesiace, potom uzávierku predĺžili na neurčito. Pre nápor turistov, kedy do zátoky prichádzalo až 5000 ľudí denne, silno utrpelo miestne životné prostredie. V dôsledku znečistenia z motorov lodiek, ktorými návštevníci prichádzali, boli poškodené koralové útesy. Ekosystémy majú teraz ďalšie dva roky, aby sa z dopadov preľudnenia spamätali. Po uzavretí zátoky sa v jej vodách objavili žraloky čiernohroté.

Až sa turisti do zátoky budú smieť vrátiť, úrady ich počty obmedzia a loďky nebudú smieť v zátoke kotviť.

Miestni ľudia, ktorí podnikajú v turistickom ruchu, tvrdia, že ich živnosť je na prístupe do zátoky závislá.

Do Thajska zavíta 35 miliónov návštevníkov ročne, turistický ruch sa na HDP krajiny podieľa asi 12 percentami, má ale tiež za následok ničenia tamojšej prírody. S podobnými problémami sa potýkajú aj iné štáty juhovýchodnej Ázie. Filipíny vlani v októbri návštevníkom znovu otvorili ostrov Boracay s bielymi plážami, ktorý bol zatvorený pre ochranu životného prostredia. Počet turistov tam bol obmedzený a na plážach platí zákaz fajčenia, pitia alkoholu a zakladania ohňa.

V tejto škandinávskej krajine všetko na päť týždňov zatvoria: A nechcú na tom nič meniť

Škodí to obchodu, odplaší turistov a je to zastarané - napriek tomu Fínsko každé leto na päť týždňov zatiahne rolety, a nemá v najmenšom úmysle na tejto tradícii nič meniť.

Zdroj: CNC