Nenápadný dom v tvare kvádra vnútri skrýva veľké prekvapenie. Namiesto tradičného delenia na rôzne miestnosti sa tu nachádza len jedna izba, v ktorej je umiestnených niekoľko plošín. Pozoruhodné bývanie pre trojčlennú rodinu navrhlo japonské štúdio Tato Architects.

Architekti navrhli interiér domu v Osake ako jednolôžkovú izbu, ktorá obsahuje uhlové platformy. Tie plnia viac funkcií a sú spojené špirálovitou sekvenciou drevených schodov. Pozoruhodné riešenie má svoj dôvod. Investori si priali mať voľne prepojený priestor, ktorý im umožní byť stále v kontakte bez ohľadu na to, kde sa práve v dome nachádzajú.

Budova je veľká približne ako dvojposchodový byt. Vnútri sa nachádza mnoho uhlových podláh, ktoré vytvárajú vyhradené funkčné zóny vnútri interiéru.

Každá z rôznych úrovní je zvýšená 70 centimetrov nad úrovňou nižšie. Tento výškový rozdiel umožňuje, aby podlahové povrchy fungovali dodatočne ako stoly alebo police.

​Platformy sa od vstupnej úrovne špirálovito zdvíhajú hore po dvoch stranách priestoru. Zbiehajú sa v centrálne obytnej oblasti a potom znovu odbočia a stúpajú k dvojici strešných terás.

Pomocou kombinácie dvoch špirál architekti dokázali vytvoriť v dome niekoľko ciest, ktoré umožňujú prispôsobiť priestory zmenám v životnom štýle klienta.

Základom pre dom je nosná oceľová konštrukcia, ktorá nesie 13 samostatných podlaží. Sedem je zavesených na strešnom tráme, ďalších šesť je zdvihnutých na oceľových trúbkach štvorcového tvaru.

​Podlahy plošín sú konštruované pomocou jednoduchých oceľových nosníkov. Každá úroveň je prepojená krátkou sadou krokov s čiernym kovovým rámom a drevenými povrchmi, ktoré prinášajú teplý, prirodzený detail do inak minimálneho interiéru.

Terasy sú prístupné z hlavnej spálne a kúpeľne v hornej časti domu. Prepojené sú aj s centrálnym obývacím priestorom.

Mimochodom umiestnenie domu v husto osídlenej rozvíjajúcej sa štvrti primälo ateliér navrhnúť dizajn, ktorý zohľadňuje pravdepodobnosť, že okolo budú postavené vysoké budovy. Pôdorys budovy sa preto rozširuje takmer k obvodu pozemku a strešné terasy poskytujú vonkajšie priestory s optimálnym vystavením slnečnému svetlu.

Pozrite si galériu

Zdroj: CNC