Podľa fínskej štúdie sú majitelia BMW a Audi skutočne kreténi

Zovšeobecňovanie je zlá vec, ale veda je veda. Majitelia BMW a Audi sú podľa Jan-Erika Lönnqvista, profesora sociálnej psychológie na Helsinskej univerzite, skutoční kreténi.

Môžete tvrdiť čokoľvek, existuje však nepopierateľný sociálny konsenzus, že vo väčšine prípadov sú šoféri, ktorí sa vám vo vysokej rýchlosti lepia na diaľnici na zadok, blikajú, nebezpečne predbiehajú, nemožne parkujú a sú hrozbou pre všetkých chodcov aj cyklistov, najčastejšie majiteľmi nejakej nemeckej prémiovej značky. Buďme konkrétni: väčšinou ide o BMW a Audi, a ak ste s touto skupinou ešte nikdy nemali negatívny zážitok, môžete si gratulovať.

​Profesor Lönnqvist teraz podporil toto tvrdenie svojím výskumom, ktorého výňatok neznie práve vedecky, zato vzbudí okamžitú pozornosť:

Nielen kreténi šoférujú Mercedes. Okrem nepríjemných mužov si autá vysokej kvality kupujú aj svedomití ľudia.

Nenechajte sa zmiasť diplomatickou rečou. V štúdii vedec na rovinu opisuje, že šoféri nemeckých prémiových značiek majú tendenciu častejšie ignorovať pravidlá cestnej premávky a v porovnaní s ostatnými jazdia oveľa nezodpovednejšie. Lönnqvist uskutočnil rozhovory s 1892 fínskymi spotrebiteľmi, počas ktorých museli účastníci výskumu nielen uviesť, aké auto vlastnia, ale museli tiež absolvovať test osobnosti.

​Potom zoskupil účastníkov na základe ich odpovedí pomocou známeho 5-faktorového modelu (extraverzia-priateľstvo-svedomie-emocionálna stabilita-intelekt), ktorý odhalil, že

egoistickí, tvrdohlaví, konfliktní, nepriateľskí a bezohľadní muži, najčastejšie riadia prémiové vozidlá, s osobitným dôrazom na Mercedes, BMW a Audi.

Výskum navyše vyvracia názor, že bohatí ľudia veria, že sa na nich nevzťahujú pravidlá. Podľa Lönnqvistu boli boháči kreténmi skôr, ako zbohatli. (To sú jeho slová, nehnevajte sa na nás!)

​Aby sa predišlo obviňovaniu zo zaujatosti profesora, štúdia tiež uvádza, že aj iné skupiny si radi kupujú nemecké luxusné automobily. Sú to väčšinou bohatí, ambiciózni ľudia, spoľahliví a precízni. Tu dokonca poznamenáva, že kým v prvej skupine sa nachádzajú vyslovene muži, do druhej pozitívnej skupiny už patria predstavitelia oboch pohlaví.

Nuž, keďže za nami nestojí žiadny vedecký výskum, ktorým by sme jeho tvrdenia vyvrátili, nebudeme sa hádať s pánom profesorom.

Zdroj: Treehugger