Rozum sa vám zastaví: Takto vyzerala Veľká pyramída v Gíze v roku 2560 pred naším letopočtom

Úžasne luxusná stavba.

​Na instagramovej stránke @historyphotograped bola zverejnená fotografia pyramídy v Gíze, jednej z najväčších stavieb na svete pred naším letopočtom. Obrázok je koláž: dolný ukazuje jej aktuálny stav a horný, ako mohol vyzerať v roku 2560 pred naším letopočtom v celej svojej kráse.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

How the Great Pyramid at Giza Looked in 2560 BCE. The current outer surface of the Great Pyramid at Giza is made of rough limestone blocks, colored a dark sandy brown from hundreds of years of pollution and weathering. But when it was first built, there was a smooth layer of fine white limestone on the outside of the structure, all cut to the same angle and polished to a shine so bright it almost glowed. It might have looked something like the above illustration. . . In addition, the structure would likely have been topped with a pyramidion, a capstone made of solid granite and covered in a precious metal like gold. The sheer size of the pyramid must have been enough to blow ancient minds, but seeing it all shiny and topped in gold… well, no wonder they thought their rulers were gods. Via: Jason Kottke

Príspevok, ktorý zdieľa History In Pictures (@historyphotographed),

Bola zvetraná storočnými znečisteniami a klimatickými faktormi, ale horný obrázok jasne ukazuje pôvodnú nádhernú rovnomerne žiariacu vrstvu. Jej vrch bol navyše doplnený žulovou doskou pokrytou pozláteným trblietavým kovom.

Ako starí Egypťania postavili Veľkú pyramídu v Gíze? Archeológom sa podarilo rozlúštiť záhadu

Cheopsovu pyramídu každoročne obdivujú tisíce návštevníkov. Najstarší a jediný do dnešnej doby zachovaný div sveta je ale tiež predmetom záujmu mnohých archeológov, ktorí sa dlhé roky snažia prísť na jednu z najzaujímavejších otázok histórie - ako sa starým Egypťanom podarilo do Gízy prepraviť viac ako 170 tisíc ton vápenca, z ktorého je najväčšia egyptská pyramída postavená?

Zdroj: Instagram