Na Antarktíde sa odtrhla obrovská kryha: Vedci sú v pokoji
"Očakávali sme, že sa to stane, aj keď nie presne v tomto mieste. Domnievali sme sa, že sa veľký ľadovec odtrhne niekedy medzi rokmi 2010 až 2015," uviedla glaciologička Helen Amanda Fricker. "Nemyslíme si ale, že to má súvislosť s klimatickými zmenami. Je to súčasť normálneho cyklu šelfových ľadovcov, u ktorých pozorujeme takéto udalosti každých 60 až 70 rokov," dodala.
Tabelárny ľadovec označený vedcami D-28 sa oddelil 26. septembra od Ameryho šelfového ľadovca vo východnej Antarktíde, ktorý vedci sledujú od 60. rokov minulého storočia. Posledná väčšia ľadová kryha sa na tomto ľadovci oddelila v roku 1964.
Antarktída tvorí 90 percent pevninských ľadovcov na Zemi
Podľa ďalšieho glaciológa z austrálskeho antarktického programu Bena Galtona-Fenziho odlomenie obrovskej ľadovej kryhy neovplyvní priamo hladinu mora, pretože
"šelfový ľadovec už bol plávajúci, podobne ako kocka ľadu v pohári vody,"
uviedol Galton.Fenzi.
The new D28 iceberg (~1582km²) that recently calved from Amery ice shelf ??is nicely shown in the latest @CopernicusEU #sentinel1 satellite imagery ?️. @helenafricker pic.twitter.com/SLHWpqHFWP
— Stef Lhermitte (@StefLhermitte) September 30, 2019
Podľa vedeckej štúdie zverejnenej vlani v júni v časopise Nature sa v Antarktíde od roku 1992 roztopili tri bilióny ton ľadu, čo je množstvo schopné zdvihnúť hladiny oceánu o takmer osem milimetrov. Za predošlých päť rokov sa topenie podľa tejto štúdie zrýchlilo.
Antarktída je z 98 percent pokrytá ľadovým štítom a celý kontinent, obklopený oceánmi, predstavuje 90 percent pevninských ľadovcov planéty. Antarktída je tiež najväčším rezervoárom sladkej vody. Keby sa všetok tamojší ľad roztopil, zdvihla by sa hladina oceánov takmer o 60 metrov.