Životným štýlom doby kamennej žije posledný kmeň na svete, kde je rituálny kanibalizmus úplne akceptovaný, našťastie nie veľmi často.

​Kmeň Korowai žije v západnej Novej Guinei, mieste známom ako Papua, ktorá v podstate patrí do Indonézie. Príslušníkov kmeňa je približne 3000 a do dnešného dňa si úplne zachovali svoj život z doby kamennej. Používajú iba kamenné náradie - napríklad kamennú sekeru - a ich strava je, samozrejme, úplne paleo: veľa mäsa a zeleniny, žiadne sacharidy.

A áno: okrem bravčového mäsa jedia niekedy aj mäso ľudské. Nie kvôli neúspešnému lovu, ale preto, že to má pre nich veľký rituálny význam niekoho zabiť a potom zjesť. Keď niekto zomrie za záhadných okolností v tejto oblasti, vždy za tým vidia čarodejníctvo: predpokladajú, že dotyčný človek bol niektorým zo svojich neprajníkov odstránený pomocou čiernej mágie.

V takom prípade sa okamžite začne hon na čarodejnice a vášne sa nevychladnú dovtedy, kým sa čarodejnica nenájde. Zvyčajne je to blízky príbuzný zosnulého. Potom ho dedina odsúdi na smrť, popraví a jeho mäso spracuje a uvarí z neho perkelt.

Z tohto mäsa potom spoločne jedia a tým neutralizujú temné energie, zaženú zlého ducha a prinajmenšom urobia každého šťastným. Podľa antropológov sa nie je nad čím čudovať, pretože ľudia v dobe kamennej si neuvedomujú, že neviditeľné mikroorganizmy môžu spôsobiť ich choroby a smrť, takže je pre nich prirodzené vysvetliť si takéto neočakávané prípady čiernou mágiou.

​Nie je to turistická atrakcia

Vedci kmeň Korowai prvýkrát objavili v sedemdesiatych rokoch uvádza sa, že od tej doby sa tu stal kanibalizmus zriedkavejším, niektorí tvrdia, že úplne zanikol: údajne príslušníci kmeňa tvrdia, že jedia ľudí len preto, aby nalákali turistov, ktorí im zo strachu pred kanibalizmom prinášajú rôzne dary.

Zdá sa, že túto legendu vyvrátil nedávny austrálsky dokument 60 Minutes, ktorý objektívnymi dôkazmi potvrdzuje skutočnosť, že pred niekoľkými mesiacmi ľudí určite jedli. Miestni to tiež potvrdzujú: jeden muž tvrdí, že dotyčný bol jeho dobrým priateľom alebo dokonca príbuzným, ale čo sa dá robiť, keď ho opantala čierna mágia? Bolo to nebezpečné a bol to jediný spôsob, ako eliminovať hrozbu pre kmeň.

Na konci videa je zmätený šesťročný chlapec so smutným pohľadom, ktorého rodičia počas jednej noci naraz zmizli za záhadných okolností. Komunita ho obviňuje z čarodejníctva, takže jeho strýko ho odvliekol do odľahlej dediny. Stále sa však bojí, že malý chlapec nie je v bezpečí: skôr či neskôr ho začnú ako čarodejníka prenasledovať, chytia, uvaria a zjedia.

Aj keď antropológovia považujú tieto barbarské praktiky existujúce v súčasnosti za smutné, zasahovanie do záležitostí miestnych obyvateľov kmeňa by určite ohrozilo kultúrnu identitu tých, ktorí tam žijú. A civilizácia sa šíri aj týmto smerom: možno má tento nevinný malý chlapec šancu prežiť, ak sa časy dosť rýchlo menia ...

Tak či onak, kmeň Korowai v priebehu tridsiatich až štyridsiatich rokov pravdepodobne vyhynie, tvrdia členovia expedície...

Britský fotograf zachytáva tvár vzdialených kultúr na pokraji vyhynutia

Od polopúšte až po mrazivú tundru. Britský fotograf prešiel päť kontinentov, aby zdokumentoval jedinečné kultúry, ktoré aj naďalej žijú v harmónii s prírodou.

Zdroj: YouTube