Vzdať sa alkoholu je cesta k duševnému zdraviu, zistili vedci

Vedci prišli na to, že abstinenti sú na tom spravidla lepšie s duševným zdravím. Z ich výskumu tiež vyplynulo odporučenie ženám, ktoré sa o zlepšenie svojho psychického stavu usilujú: Vzdajte sa alkoholu.

​Napriek ich odporúčaním, ktoré hovoria, že mierne pitie môže mať na život jedinca naopak pozitívny vplyv, vedci z hongkongskej univezity tvrdia, že v najlepšom stave majú psychiku práve abstinenti. Ich štúdia, ktorá zabrala päť rokov podrobného výskumu, bola zverejnená v prestížnom denníku Canadian Medical Association Journal.

Z porovnania skupín abstinentov a priemerných konzumentov alkoholu im vyšli jednoznačné výsledky - nepiť alkohol sa oplatí. najviac práve u žien - rozdiely u konzumentiek a abstinentiek ženského pohlavia boli vôbec najvýraznejšie.

Do štúdie sa zapojili obyvatelia Hongkongu a Spojených štátov. Ako uvádza neurológ Michael Ni, jeden z jej autorov, účastníkov bolo vyše 42 tisíc.

Následky pitia sú porovnateľné s pravidelným fajčením

"Aj napriek všetkej osvetovej kampani spotreba alkoholu v globálnom meradle stále rastie. Výsledky nášho výskumu môžu viac upozorniť na riziká spojené s jeho konzumáciou a naopak pripomenúť výhody toho, keď sa mu človek vyhýba," verí doktor Ni.

Iná štúdia, ktorú minulý rok zverejnila Cambridgeská univerzita, varovala pred tým, že pravidelné pitie alkoholu môže mať rovnaké zdravotné následky ako fajčenie. postoj spoločnosti a predovšetkým inštitúcií je v tomto ohľade ale stále v nepomere.

Viete, čo sa stane vášmu telu, ak pijete v horúčavách alkohol?

Je tu leto a jednou z najlepších vecí je vypiť studené pivo, strik, prípadne Aperol Spritz na terase vašej obľúbenej reštaurácie alebo doma na záhrade. Skôr než to ale preženiete a začnete do seba hádzať jeden pohár za druhým, je dobré vedieť, aké vážne následky môže mať nezodpovedné pitie v horúčavách.

Zdroj: CNC