Koniec sa blíži: Vypočítali, kedy by mohla ľudská civilizácia prestať existovať na Zemi

Ak klimatické zmeny dopadnú podľa najhoršieho scenára, môžeme vymrieť do roku 2050, tvrdí najnovšia analýza.

Výskum austrálskych odborníkov definuje zmenu klímy ako proces, ktorý ohrozuje existenciu ľudskej civilizácie, čo môže viesť k dramatickým udalostiam v nasledujúcich tridsiatich rokoch. Podľa štúdie je ľudstvo dnes konfrontované s problémami, ktoré v jeho histórii nikdy neboli, a ak nebudeme čeliť týmto výzvam, v polovici storočia môže prísť ku globálnej katastrofe, ktorej

účinky sú nezvratné a môžu znamenať koniec ľudskej civilizácie.

Najdôležitejšou úlohou je podľa analýzy radikálne znížiť vypúšťanie škodlivých emisií v priemysle. Podľa prognózy postupuje globálne otepľovanie v takom tempe, že sa čoskoro môžeme rozlúčiť s dôležitými ekosystémami, akými sú amazonský dažďový prales, koralové útesy alebo arktická príroda. Samozrejme, ani biotopy ľudí nezostanú bezo zmien, v nadchádzajúcich desaťročiach je potrebné počítať s nedostatkom pitnej vody a potravín a očakáva sa, že milióny ľudí budú nútené opustiť svoje domovy, čo povedie k mnohým sociálnym a politickým konfliktom, dokonca aj v tých najstabilnejších krajinách.

Podľa predpovedí môže globálne otepľovanie zvýšiť teplotu planéty o tri stupne, ale už v prípade dvojstupňového nárastu, očakávajú autori štúdie, že najmenej jedna miliarda ľudí opustí svoje domovy a celé subtropické oblasti zostanú neobývateľnými. Ak ľudstvo nevyvinie dostatočné úsilie na svoju záchranu, nie je vylúčené, že do roku 2050 nás čaká hladomor, chaos a úplné zničenie ľudskej civilizácie.

Zdroj: Vice