Vedci vedia odpoveď.

Hlavnou funkciou cicavcov je tvorba mlieka. U samičiek sa prsia zväčšia len v čase tehotenstva a následne počas obdobia kojenia. U ľudí je ale situácia celkom iná: počas puberty sa ženám prsia zväčšujú a ich veľkosť je viac-menej konštantná.

V roku 1987 predstavil evolučný ekológ Tim Caro sedem možných vysvetlení. Jedným z nich je, že poloha prsníkov umožnila pravekým ženám zostať mobilnými počas dojčenia, ale to nevysvetľuje veľkosť ženského poprsia.

Jednu z najpopulárnejších hypotéz opísal Charles Darwin a neskôr ju vo svojej knihe "Nahá opica – Človek ako ďalší živočíšny druh" v roku 1967 rozobral aj zoológ Desmond Morris.

Podľa Morrisa sa zväčšené prsia vyvinuli, aby mohli muži odhadnúť pohlavnú dospelosť u žien.

Nahradili tak vyčnievajúce pozadie primátov, ktoré bolo pri vzpriamenej chôdzi menej efektívne. Prsia preto prevzali funkciu pútania pozornosti. Problém s touto teóriou spočíva v tom, že neumožňuje objasniť, prečo zostávajú veľké prsia aj u žien po menopauze.

Viete, prečo sú ženy náchylnejšie na chlad ako muži?

Ženám je stále zima, dokonca aj vtedy, keď sú prikryté paplónom až po uši. Nečudo, že tým my muži dosť trpíme, predovšetkým vo vykúrenej miestnosti.

Zdroj: IFL Science