Facebook a Instagram postrážia čas, ktorý na sociálnych sieťach strávite

Sociálne siete Facebook a Instagram predstavili nový nástroj, ktorý má užívateľom umožniť mať kontrolu nad časom, ktorý na ich stránkach strávia. Firmy tak reagujú na nedávne psychologické a lekárske výskumy a chcú podporiť zodpovedné používanie mobilných zariadení a aplikácii.

Nové funkcie sa nachádzajú v nastavení oboch aplikácii. Nový ovládací panel užívateľom zobrazí priemerný čas strávený v aplikácii na určitom zariadení. Bude tiež možné zobraziť celkový čas v rámci dňa a nastaviť si časový limit a upozornenie na jeho prekročenie. Bude sa tiež dať stlmiť upozornenie na nové správy a aktivitu priateľov.

"Chceme, aby čas, ktorý ľudia strávia na Facebooku a Instagrame, bol premyslený, pozitívny a inšpiratívny," uviedli firmy v spoločnom vyhlásení.

"Dúfame, že tieto nástroje poskytnú ľuďom viac kontroly nad časom, ktorý strávia na našich platformách, a tiež podporia rozhovory medzi rodičmi a dospievajúcimi o internetových návykoch, ktoré sú vhodné." Nový nástroj nemá byť len o tom, koľko času ľudia na Facebooku a Instagrame strácia, ale tiež ako ho strávia.

Facebook je najväčšia sociálna sieť na svete. Má 2,23 miliardy aktívnych užívateľov mesačne. V poslednom čase sa ale firma dostala pod paľbu kritiky pre nedostatočnú ochranu súkromia a kontrolu zverejňovaného obsahu.

Facebook kúpil firmu Instagram v roku 2012 za jednu miliardu dolárov. Z aplikácie pôvodne vytvorenej na zdieľanie fotografií sa Instagram rozrástol do služby, ktorú ľudia využívajú na zdieľanie krátkych videonahrávok a posielanie odkazov.

Zdroj: ČTK