Na Havaji vďaka erupciám sopky Kilauea pršia drahé kamene
Ide o pomerne vzácnu udalosť, ktorá zaujala geológov z celého sveta. Zdá sa, že pri erupciách magma s obsahom kremíku prýšti vysoko do vzduchu, kde z neho procesom kryštalizácie rýchlo vznikajú olivíny. Tie následne dopadajú na zem.
Some olivines that popped out of an a'a flow. Kilauea's little gems. #hawaii #kilauea #olivine #lovevolcanoes https://t.co/1X2ACcWu7n pic.twitter.com/8UaA1IrKEd
— GEOetc (@GEOetc2) 10. června 2018
Ako je zrejmé z fotografií zverejňovaných na sociálnych sieťach, v oblastiach zasiahnutých lávovými prúdmi už našli mnoho peridotov rôznych veľkostí.
"Príroda je naozaj úžasná,"
komentovala to jedna užívateľka Twittru.
Olivíny sú relatívne lacné, takže na ich zbieraní nikto veľmi nezbohatne. To ale nič nemení na tom, že vybrúsené vyzerajú nádherne - predovšetkým tie sýto zelené.
Friends of mine live in Hawaii, right next to the area impacted by the most recent lava flows. In the midst of the destruction nearby & stress of the unknown, they woke up to this - tiny pieces of olivine all over the ground. It is literally raining gems. Nature is truly amazing. pic.twitter.com/inJWxOp66t
— Erin Jordan (@ErinJordan_WX) 11. června 2018
Kilauea je vysoká 1247 metrov a niektorí ju považujú za vôbec najaktívnejšiu sopku sveta. Podľa dostupných informácii od roku 1983 nepretržite chŕli lávu, v dôsledku čoho sa Big Island neustále zväčšuje.