Legendárna Škoda 130 RS a Albatros: Perly Československa na spoločných fotografiách

Spoločnosť Škoda nezaviedla typové označenie RS s príchodom Octavie. Už v 70. rokoch vyrábala športové prevedenia svojej značky. Najpopulárnejšou z nich bola 130 RS, ktorá sa teraz ocitla na fotkách s prúdovým podzvukovým lietadlom vyvinutým v 60. rokoch v bývalom Československu.

V roku 1974 sa v Škodovke rozhodli, stať sa ešte slávnejšími vo svete motorových športov a preto im trvalo presne pol roka, kým vyvinuli Škodu 180 RS. Rozšírené športové vozidlo len veľmi málo pripomínalo kupé 110 R, z ktorého bolo odvodené, ale jeho 163 koní dokázalo vyvinúť úctyhodnú maximálnu rýchlosť 210 km / h.

Už o rok neskôr bola vyhotovená jej nástupkyňa. Nevyzerala síce tak radikálne, ale práve preto mohla štartovať vo viacerých kategóriách. Škoda 130 RS sa stala jedným z najúspešnejších motorových pretekárskych vozidiel. V rallye získala veľa úspechov na súťažiach majstrovstiev sveta aj majstrovstiev Európy. Úspešná bola aj na okruhoch. V roku 1981 zvíťazila v majstrovstvách Európy cestovných vozidiel.

​L-39 Albatros je všestranné lietadlo určené pre základný, pokročilý aj bojový letecký výcvik. Svoj prvý let absolvovalo  v roku 1968 a do výroby ho zaviedli v roku 1972, takže je približne rovnako staré ako ako legendárna 130 RS.

Vydajte sa s nami na krátky výlet do minulosti a pozrite si v našej galérii, ako to týmto československým klenotom spolu pristane.

Pozrite si galériu

Zdroj: Škoda