Ako starí Egypťania postavili Veľkú pyramídu v Gíze? Archeológom sa podarilo rozlúštiť záhadu

Cheopsovu pyramídu každoročne obdivujú tisíce návštevníkov. Najstarší a jediný do dnešnej doby zachovaný div sveta je ale tiež predmetom záujmu mnohých archeológov, ktorí sa dlhé roky snažia prísť na jednu z najzaujímavejších otázok histórie - ako sa starým Egypťanom podarilo do Gízy prepraviť viac ako 170 tisíc ton vápenca, z ktorého je najväčšia egyptská pyramída postavená? Archeológovia, ktorí prehľadávajú okolie Veľkej pyramídy, majú v ruke nové objavy a veria, že sa im podarilo otázku vyriešiť.

Archeológovia už dlhú dobu vedia, že časť kameňov bola vyťažená z miesta zvaného Tura, ktoré je od Gízy vzdialené necelých 13 kilometrov. Pre žulu, z ktorej je viac ako 4000 tisícky rokov stará pyramída tiež postavená, ale museli dochádzať do bane vzdialeného dokonca viac ako 800 kilometrov.

Nad spôsobom, akým bol stavebný materiál prevážaný do Gízy, si však vedci dlhú dobu lámu hlavu. Archeológovia, ktorí pracujú v pyramídovom komplexe, teraz podľa denníka The Independent veria, že záhadu rozlúštili.

Podľa ich zistení totiž starí Egypťania prepravovali obrovské kamene za pomoci lodí, ktoré na tento účel špeciálne zostavili. K záveru ich vedie nález starého papyrusového zvitku a pozostatku lode. Okrem toho v mieste pyramídy objavili tiež sieť vodných ciest, po ktorých lodi plnej kameňov k pyramíde priplávali.

"Odo dňa nálezu bolo jasné, že máme najstarší papyrus, ktorý kedy nájdený," povedal pre dokumentárny film Egyptská veľká pyramída: Nové dôkazy Pierre Tale, ktorý strávil analýzou nájdeného papyrusu štyri roky. Autorom listiny bol zrejme Merer, ktorý velil celkom 40 elitným námorníkom, ktorí špeciálne lode navádzali do cieľa.

Lode, ktoré plávali po kanáloch vykopaných pozdĺž rieky Níl, boli podľa archeológov držané spolu hrubými zakrútenými povrazmi, z ktorých niektoré boli nájdené v dobrom stave. Práve týmto spôsobom sa podľa archeológov podarilo dopraviť materiál k samému úpätiu pyramídy - za 20 rokov to bolo asi 2,3 milióna blokov kameňa, tvrdia vedci.

Zdroj: CNC