Najhorší pilot kamikadze: Po deviatich neúspešných náletoch ho radšej popravili

Japonskí vojnoví piloti, vyškolení na samovražedné útoky, sú opradení legendami. Američania sa ich desili a Japonci na nich vzhliadali ako na moderných samurajov, ktorí položili svoje životy za vlasť a česť cisára.

V skutočnosti ale kamikadze neboli žiadnym zázračným konečným riešením, skôr prejavom zúfalstva. Koncom roka 1942, sa po námornej bitke na tichomorskom bojisku situácia zvrtla a Japonci boli zatlačení, jednoducho sa im minuli piloti. V niektorých vzdušných súbojoch ich stratili viac, ako stihli vycvičiť za jeden celý rok.  Preto boli nútení posielať čoraz častejšie do bojov necvičených pilotov na zastaraných strojoch. To viedlo k ešte väčším a zdrvujúcim porážkam.

Ako prvý prišiel s myšlienkou samovražedných náletov Takidžiro Oniši, japonský admirál a veliteľ prvej leteckej flotily Japonského cisárskeho námorného letectva. Dostal súhlas k vytvoreniu špeciálnej jednotky s podmienkou, že pôjde o dobrovoľníkov. Pilotmi sa vo veľkej časti stali mladí vojaci, ktorí prešli náročným výcvikom, aby sa z nich stali kamikadze.

Zdroj: Wikimedia

​Učili sa, kde presne na vojnové lode namieriť svoje stroje a ako nezavierať oči pri samovražednom páde lietadla, aby neminuli cieľ. Dôležitým poslaním kamikadze bolo, nestratiť zbytočne svoj stroj a život. Ak si výsledkom neboli istí, mali sa obrátiť späť. Podľa dobových záznamov existoval pilot, ktorý sa z týchto samovražedných misií vrátil domov až deväťkrát. Toho nakoniec pre zbabelosť popravili, pretože sa velenie nazdávalo, že sa nechcel podieľať na konečnom víťazstve.

Aj napriek všeobecnej mienke, neboli útoky kamikadze veľmi účinné. Podľa štatistík amerického námorného letectva, sa Japoncom podarilo z troch tisíc samovražedných útokov potopiť len 34 lodí a ich úspešnosť bola len 14-percentná.