Najtvrdší narkomani nefajčia kokaín, ale škorpiónov

Pre vonkajšieho pozorovateľa môže byť drogovo závislá komunita naozaj zvláštna. Či už ide o tínedžerov s extázou na hudobných festivaloch, solventných bohémov, ktorí užívajú kokaín, experimentátorov s LSD alebo ľudské trosky závislé na pervitíne. Títo všetci ale nie sú ničím v porovnaní s tými, ktorí prepadli zhubnej vášni fajčenia škorpiónov.

Fajčenie škorpiónov má v Pakistane dlhoročnú tradíciu, ale podľa miestnej tlače, sa v posledných rokoch stáva naozaj veľkým problémom. Fakt, že sa tento trend v porovnaní s inými drogami nerozšíril aj na západ má dva dôvody. Prvým z nich je, že sú k nemu potrebné škorpióny, ktorých je na západe našťastie málo. Tým druhým je, že aj napriek ospevovaniu jeho účinkov drogovo závislými, nesie so sebou skutočne hrozné zdravotné následky.

Pandžábska oblasť Matani je charakteristická horúčavami a púšťou, teda ideálnym prostredím pre výskyt škorpiónov. Drogovo závislí Pakistanci ulovené živočíchy najprv zabijú, nechajú vysušiť na slnku a potom zapália a vyfajčia. Keďže psychotropná látka, teda jed, sa nachádza v chvoste živočícha, niektorí narkomani vysušený chvost rozdrvia, zmiešajú s hašišom, tabakom alebo marihuanou a následne vyfajčia ako cigaretu.

Zdroj: Bored Mind

​Sociológ David MacDonald, ktorý pracuje v Afganistane, porozprával, že jeho priateľ pozná Pakistanca závislého na fajčení škorpiónov. Tvár dotyčného po vyfajčení cigarety silno sčervenie a aj keď je viditeľne pod silným vplyvom návykovej látky, pôsobí navonok triezvo. Tento stav trvá približne desať hodín, z nich prvých šesť je veľmi nepríjemných, neskôr sa ale organizmus jedu prispôsobí a muky prerastú v rozkoš.

Aj 74-ročný Sonbat Khan sa stal na fajčení škorpiónov závislým ešte v 60. rokoch. Jeho závislosť bola tak veľká, že ak v oblasti nenašiel žiadneho škorpióna, bol ochotný za nimi ísť až do Afganistanu. Ako uviedol, bola to najhoršia závislosť v jeho živote. Neskôr prešiel na ópium a heroín, ale ako uviedol, tie boli pre neho iba slabou náhradou v porovnaní s fajčením škorpiónov.

Zdroj: Bored Mind

​Odborníci varujú, že jed škorpióna môže človeku spôsobiť trvalé poškodenie mozgu. Okrem porúch spánku a stravovania, prípadne halucináciách, môže poškodiť krátkodobú aj dlhodobú pamäť. Napriek tomu miera závislosti nadobudla také rozmery, že v regióne Hajber-Pahtunhva chcú fajčenie škorpiónov obmedziť zákonom.

V susednej Indii sú niektorí narkomani ochotní za jednu dávku zaplatiť až 150 rupií, navyše oni nefajčia, ale nechávajú si jed vpichovať živým škorpiónom. Údajne výborne zosilňuje upokojujúci účinok ópia. Na druhej strane ničí ich organizmus v oveľa väčšej miere ako všetky v úvode spomenuté návykové látky naraz.