5 dôvodov, prečo niekoho bodajú komáre častejšie a iných vôbec

Bzučanie okolo hlavy často predznamenáva svrbivé miesto na tele. Stretnutie sa s komárom obvykle pre človeka nebýva príjemné. V lepšom prípade končí červeným fľakom, v horšom si človek môže odniesť aj nejakú chorobu. Ktoré skupiny ľudí komáre priťahujú najviac?

Tehotné ženy

Komárie samičky majú rady oxid uhličitý. V tom spočíva smola tehotných žien. Ich telo totiž vylučuje o 21 percent viac oxidu uhličitého než u žien, ktoré dieťa nečakajú. Podľa profesorky entomológie na Cernellovej univerzite Laury Harrington je tiež možné, že komáre priťahujú špecifické pachy, ktoré telo v tehotenstve vylučuje.

Spotení ľudia

Trénovať v letných dňoch je lepšie v uzavretej miestnosti. Zdanlivo absurdná rada platí pre ľudí, ktorí nechcú prísť do styku s komárom. Tých láka kyselina mliečna, ktorá sa cez pot vylučuje.

Ľudia s krvnou skupinou 0

Aj komáre majú obľúbené pochúťky. Medzi tie patrí napríklad krv skupiny 0. Tá je v populácii vzácna, jej nositelia ale musia počítať s vytrvalým záujmom bodavého hmyzu. Entomológ Joseph M. Conlon tiež upozorňuje na pachy, ktoré ľudia s krvnou skupinou 0 môžu vydávať.

Milovníci piva

V západnej Afrike urobili experiment, v rámci ktorého rozdelili testovaných ľudí na dve skupiny. Jedna pila pivo, druhá do seba nalievala vodu. Komáre si následne viac vyberali tých, ktorí konzumovali prvý nápoj. To korešponduje aj s výsledkami japonského testu, ktorý preukázal, že komáre priťahujú ľudí, ktorí pijú alkohol.

Ľudia s atraktívnejšími génmi

Gény hrajú úlohu takmer vo všetkom a atraktivita pre komáre nie je výnimkou. Zatiaľ čo niektorí sa otravného hmyzu nemôžu zbaviť takmer nikde, iní podľa vedcov zo svojho tela vylučujú látky pôsobiace ako prirodzený repelent.

Zdroj: CNC