Pocit svrbenia môže vyvolať množstvo faktorov: uštipnutie komárom, podráždenie pokožky, alebo jej vysušenie. Ale môže vznikať aj bez príčiny, dokonca, keď sa o ňom ľudia len rozprávajú.

Je celkom možné, že po prečítaní nášho perexu, ste sa mimovoľne poškrabali na hlave, lebo vás začala svrbieť z toho, že si o tejto téme čítate. V ľudskom organizme, sa len máločo deje náhodou, preto je na mieste otázka: prečo vzniká svrbenie a načo je dobré? A prečo je tak skvelý pocit, keď sa poškrabeme?

Ľudská pokožka je plná nervových zakončení snímajúcich bolesť, ktoré sa odborne nazývajú nociceptory. Pociťovanie bolesti slúži ako alarm pre mozog, že sa s telom deje niečo nebezpečné a musí urýchlene konať. Tieto receptory sprostredkovávajú do mozgu aj pocit svrbenia (podľa ďalšej teórie, fungujú samostatne, mimo receptorov bolesti, ale v konečnom dôsledku, je to vlastne jedno). Keďže pocit svrbenia vzniká v mozgu, môže človek pri amputovanej končatine, kvôli porušenému nervovému systému, cítiť svrbenie v oddelenej časti tela.

​Receptory svrbenia aktivuje viacero podnetov. Jedným z najčastejších je chemická látka histamín, ktorú náš organizmus vytvára v prípade, ak chce rozšírením kapilár zrýchliť na konkrétnom mieste tela krvný obeh.

To je prípad uštipnutia komárom, ktorý do miesta vpichu vpraví malé množstvo antikoagulantu, aby sa mohol v pokoji nakŕmiť. Imunitný systém tam pomocou krvného obehu vyšle príslušné protilátky, aby odbúrali cudzie látky a pomocou histamínu napomáha tomu, aby na miesto vpichu dorazili, v čo najväčšom množstve. Nociceptory sa pôsobením histamínu aktivujú a odovzdajú mozgu informáciu, že dané miesto svrbí.

Produkcia histamínu sa niekedy aktivuje aj v prípade, kedy by za normálnych okolností nemusela. Je to malá výrobná chyba organizmu, ktorú má množstvo ľudí a je známa ako alergia. Ale receptory svrbenia sa aktivujú aj v iných prípadoch, napríklad pri podráždení pokožky, alebo len tak bez dôvodu, spontánne.

​Ak si dané miesto poškrabeme, v našom nervovom systéme to vygeneruje signál bolesti malej intenzity, ktorý potlačí signál svrbenia, ktoré vzápätí prestane (samozrejme, ak bolo príčinou svrbenia nazhromaždenie histamínu, ten generuje opätovný pocit svrbenia, takže sme moc nevyhrali). Pocit svrbenia môžeme trochu zmierniť vyvolaním miernej bolesti, napríklad teplom, chladom, alebo kapsaicínom, aj keď vtieranie štipľavej papriky do miesta vpichu z dôvodu skúmania reakcie, veľmi rozumné nie je. Ukončenie signálu svrbenia automaticky aktivuje v mozgu „centrum odmeny“ – a prichádza slastný pocit. Preto škrabanie milujeme.

Toto všetko má podľa vedcov na svedomí evolúcia. Pravidelným škrabaním, sa naši predkovia zbavovali z pokožky potenciálne nebezpečných látok, znečistení a parazitov, zvyšujúc tak svoju šancu na prežitie. To znamená, že škrabanie sa, je v podstate nevedomý príkaz k očiste.