Vedeli ste, že aj v súčasnosti existujú gladiátori a krvavé hry?

Každý kontinent mal predchodcu dnešného futbalu, a aj keď sa Angličania považujú za jeho vynálezcov, podľa niektorých zdrojov, sa v Číne hrávali podobné hry dávno predtým.

Aj Taliani majú jeden staroveký šport, ktorý bol predchodcom futbalu: calcio fiorentino, čiže calcio storico je skutočný súboj gladiátorov. A funguje dodnes!

Dejisko: Santa Croce

Po námestí tiahnu tlupy svalnatých, brutálne vyzerajúcich, krvilačných mužov v renesančných odevoch. Vyšportovaní a na všetko odhodlaní, si prichádzajú zmerať sily so svojim súperom, v súlade s požiadavkami doby – bez ohľadu na zranenia, ktoré sú druhoradé. Calcio fiorentino je predsa naozajstný sviatok a účinkovať na ňom je veľká česť.

Toto nie je stredovek, ale 21. storočie a miestom dejiska nie je Rím, ale Florencia. Počasie je výborné, hľadisko vypredané do posledného miesta a besní fanúšikovia čakajú s bengálskymi ohňami na svojich hrdinov.

Moderní gladiátori sú rozdelení do štyroch skupín a surový zápas na rozhorúčenom piesku môže začať. Naraz sa ho zúčastnia všetky štyri družstvá s 27 hráčmi, ktorí reprezentujú rozdielne časti mesta:

  • San Giovanni – zelení
  • Santo Spirito – bieli
  • Santa Maria Novella – červení
  • Santa Croce – modrí

Hra má so súčasným futbalom spoločné len toľko, že v nej figuruje lopta. Tú je potrebné pomocou rúk a nôh dopraviť na súperovu polovičku a skórovať. Ale to je miestami vedľajšie. Ako si môžete pozrieť vo videu, vyzerá to trochu ako americký futbal, krížený s MMA a pouličnými bitkami. Zdá sa, akoby sa frustrovaní hráči mohli legálne verejne pobiť.

Zápas trvá 50 minút a vyhráva mužstvo, ktoré dá najviac gólov do súperovej bránky. Jediným pravidlom je, že sa zápas preruší, ak nie je lopta v pohybe. Ak sa s ňou hrá opäť, zápas pokračuje.

Tento šport, ktorého počiatky siahajú do 16. storočia, sa anno dostal až do Vatikánu a bol obľúbenou zábavou aristokracie. Koná sa každoročne v júni, pri príležitosti sviatku sv. Jána Krstiteľa.

Nech sa páči, vychutnajte si ho v našej galérii.

Pozrite si galériu

Zdroj: IBT