"David bol aktivista a chcel, aby sa vedelo, ako devastujúci účinok mal AIDS na rodiny a celé komunity," tvrdila Therese Frare.

Posledné okamihy Davida Kirbyho: Fotografie, ktoré navždy zmenili pohľad verejnosti na AIDS

V novembri 1990 zverejnil časopis Time záber mladého muža na smrteľnej posteli. Jeho telo zničené ťažkou chorobou vyvoláva aj dnes zákonite súcit. Napriek tomu ale nebol David Kirby, kvôli ktorému sa zmenil pohľad Spojených štátov na nákazu vírusom HIV. Bola to jeho rodina a utrpenie, ktoré Davidovi blízki prežívali, čo konzervatívnu väčšinu prinútili prijať fakt, že AIDS sa netýka len ľudí na okraji spoločnosti.

AIDS ale zasahuje aj do rodinnej pohody, ktoré oponenti akýchkoľvek protiopatrení mali podľa svojich slov obhajovať. Bohužiaľ, do tej doby sa nakazili milióny ľudí, väčšinou nevedome.

"Čakala som pred izbou na kamaráta a robila si svoje, keď vyšla von Davidova matka a povedala mi, že by si priali, aby som nafotila ich poslednú rozlúčku so synom. Hneď na začiatku som sa spýtala, či Davidovi nevadí, že budem fotiť, a on mi povedal, že nie, keď na tom potom nebudem zarábať. Stála som tam ticho v rohu a skoro sa nehýbala. Len som ho pozorovala a fotila. Potom mi došlo, že sa tam udialo niečo vážne neuveriteľné," uviedla autorka slávnej fotografie Therese Frare. Tá naozaj dodržala sľub, ktorý dala Davidovi, a peniaze nechcela ani od firmy Benetton, ktorá fotografiu použila počas roku 1992 v celosvetovej kampani.

"David bol aktivista a chcel, aby sa vedelo, ako devastujúci účinok mal AIDS na rodiny a celé komunity," tvrdila neskôr fotografka.

Fotografie obleteli svet

Jeho presvedčenie ale nezdieľalo mnoho organizácii vrátane napríklad katolíckej cirkvi, ktorá reklamy United Colors of Benetton jednomyseľne odsúdila. Jej predstaviteľom totiž pripadalo, že fotografie sa nápadné podobajú na historické obrazy Panny Márie kolísajúcej Ježiša Krista. Aj Kirbyho rodina ale s použitím záberu súhlasila. "Tvoju fotografiu videli ľudia z celého sveta a to je presne to, čo David chcem," zveril sa vtedy Davidov otec Therese.

David Kirby sa narodil v malom mste v Ohiu, ale väčšinu dospelého života prežil v Kalifornii. Po tom, čo sa dozvedel o svojej chorobe, sa snažil aspoň zvýšiť povedomie o AIDS vo väčšinovej spoločnosti. Tá si pred publikovaním fotografie bola vedomá toho, že HIV zabíja, ale o konkrétnych dôsledkoch mala len veľmi abstraktné predstavy. Založil preto AIDS foundation v meste Stafford v Ohiu a venoval sa osvete dovtedy, kým len mohol.

Keď sa jeho zdravotný stav zhoršil, pokúsil sa po dlhých rokoch skontaktovať svoju rodinu. Aby podľa svojich slov mohol zomrieť obklopený svojimi najbližšími. Kirbyovci neváhali a syna prijali okamžite späť. Ten po trojročnom zápase so smrteľnou chorobou nakoniec zomrel v apríli 1990, sedem mesiacov pred publikáciou jeho fotografie v časopise TIME. Mal len 32 rokov.

Jeho posledné slová boli: "Som pripravený".

Pozrite si galériu

Zdroj: CNC