Nechutné fotomontáže a krádež luxusných áut: 7 najväčších prešľapov FBI

Najmodernejšie technológie, čierne obleky, tajné operácie - predstavy o zamestnancoch americkej FBI sa pravdepodobne nápadne podobajú obrázkom z filmu Muži v čiernom. Predstavu o profesionalite najznámejšieho vyšetrovacieho orgánu amerického ministerstva spravodlivosti, ale kazí niekoľko zásadných vrúbkov, ktoré táto organizácia počas rokov nazbierala.

Prezident Donald Trump odvolal šéfa tajnej služby Jamesa Comeyho, ktorý bol v úrade štyri roky a mohol odkryť možné Trumpove väzby na Rusko. Skončil náhle a údajne z dôvodu nedostatočných výsledkov pri vyšetrovaní uniknutých e-mailov Hillary Clinton. Bývalé hlavy FBI mali pritom v minulosti oveľa väčšie problémy.

Nezabezpečená wifi mohla urýchliť masaker v škole

Jednou z hlavných úloh FBI je sledovanie podozrivých osôb. Tajná služba tak má okrem iného predchádzať možným tragédiám. To sa agentom našťastie podarilo aj v roku 2011, kedy zabránili masakre na strednej škole. Bola to ale skôr náhoda než dôsledok vysokej profesionality.

Polícia sa v roku 2011 zamerala na 17-ročného Jareda Michaela Cana, ktorý plánoval na svojej strednej škole nechať vybuchnúť bombu. Podozrivého mladíka agenti sledovali dlhodobo. Niekoľkokrát ho zadržali pre ozbrojené lúpeže a problémy s drogami. Na Facebooku zverejňoval fotografie s mačetou a komentárom, že skúsenosti, ktoré nesprevádza krvipreliatie, sú rýchlo zabudnuté. Podľa tipu informátora potom detektívi prehľadali Jaredovu izbu, kde našli plány na zostavenie bomby i materiál na výrobu výbušniny.

Až sem to vyzerá ako profesionálny zákrok. FBI zasiahla včas a nikomu sa nič nestalo. Niekoľko dní pred zatknutím ale Jared napísal na svoj Facebook zvláštny status. "Dnes sa mi stala divná vec. Chcel som sa pripojiť na domácu wifi a keď som otvoril zoznam dostupných sietí, bola tam aj jedna, ktorá sa volala FBI_SLEDOVACIA_DODÁVKA. Divné." Divné, ale pravdivé. Agenti totiž zabudli skryť vlastnú bezdrôtovú sieť. Zachránilo ich len to, že aj keď sa to Jaredovi zdalo divné, tak nezačal byť podozrievavý natoľko, aby napríklad svoj útok urýchlil.

Agenti urobili z turistov masových vrahov

Keď polícia žiada verejnosť o pomoc pri hľadaní podozrivých, všetko záleží na kvalite popisu hľadaných a prípadne ich fotografiách. Prílišná horlivosť môže v tomto ohľade ale spôsobiť častokrát skôr škodu než úžitok.

V roku 2008 hľadala americká tajná služba Jamesa Bulgera a jeho priateľku. Na krku mal mať minimálne 18 vrážd, obchod s narkotikami i pranie špinavých peňazí. FBI mala podozrenie, že dvojica odcestovala do Európy a rok predtým ich mali náhodní turisti vyfotografovať v Taliansku. Tajné služby preto požiadali o pomoc nemeckú verziu programu Na stope, ktorý zverejňuje podobizne hľadaných. Na internete i v televíznom vysielaní sa tak objavili zábery domnelého vražedného páru.

Prišiel ale šok. V hľadanom vrahovi sa poznal jeho otec. Turista v Taliansku totiž vtedy vyfotil rodičov páchateľa, ktorí si nevedomky užívali svoju dovolenku a stali sa zo dňa na deň terčom záujmu bez toho, aby o tom čokoľvek tušili. Zlá fotografia navyše na webe visela ešte päť dní. Bulgera následne zatkli o dva mesiace v jeho domovskej Santa Monice. Vyzerá to, že v Európe nikdy ani nebol.

Španielsky poslanec "Usáma bin Ládin"

Nedostatok kvalitných fotografií sa prejavil aj pri pátraní po teroristovi Usámovi bin Ládinovi, ktorý stál okrem iného za útokmi z 11. septembra 2001. FBI si nenápadne vypožičala fotografiu španielskeho politika.

V čase, kedy ešte zúril lov na jedného zo zakladateľov al-Káidy, tajné služby nemali k dispozícii dobré a aktuálne fotografie hľadaného teroristu. Obrázky, ktoré mali, boli viac než desať rokov staré. Experti, samozrejme, tiež skúsili počítačovo bin Ládinovi pridať pár rokov. Ani potom ale neboli s výsledkom spokojní. Ako jedno z posledných riešení sa preto agenti obrátili na Google a skúsili cez neho vyhľadať obrázky, ktoré sa bin Ládinovi podobali. A našli. Do oka im padol španielsky politik Gaspar Llamazeres, ktorý sa teroristovi podobal a bol nepatrne starší. Experti teda vzali niektoré časti tváre európskeho politika a prispôsobili ich tvári hľadaného teroristu. Vznikol tak zvláštny paškvil, v ktorom sa napriek tomu poslanec spoznal.

"Bol som prekvapený a nahnevaný. Je to nehanebné zneužitie súkromnej osoby na vytvorenie podobizne nebezpečného teroristu," hneval sa vtedy Llamazeres, ktorý sa vraj už v Spojených štátoch nebude cítiť bezpečne, pretože bude mať strach, aby si ho niekto nepoplietol. FBI následne fotomontáž stiahla a v roku 2011 bol najznámejší terorista aj bez tejto pomôcky dolapený.

Keď idete do akcie, skontrolujte si techniku

Ďalším spôsobom práce agentov FBI je nasadzovanie volaviek. Podozriví tak dokážu svojmu domnelému partnerovi prezradiť dôvernosti, ktoré by sa inak nikdy nedostali na verejnosť. Týždne a mesiace príprav a pokusov dostať sa do blízkosti páchateľa ale nakoniec môže prekaziť maličkosť - nefunkčná technika.

To sa stalo napríklad v Denveri v Colorade. Brooks Kellogg sa tam snažil dohovoriť vraždu na objednávku. Zbaviť sa chcel svojho bývalého kolegu v práci, ktorý sa s ním súdil o 2,5 milióna dolárov. Agent FBI sa tak vydával za nájomného vraha. Objednávka odstránenia nepohodlného kolegu ale vyzerala ako zo zlého krimi seriálu.

Agent totiž namieril zle skrytú kameru, ktorá nezabrala tvár Kellogga a sklamal tiež skrytý mikrofón, ktorý nezachytil nič potrebné, čo Kellogg hovoril. Dobre ale boli počuť vety agenta, ktoré akoby vypadli z béčkovej deväťdesiatkovej kriminálky. "Chcete ho asi zabiť, že?" a "Vy ste tu zákazník, pán Kellogg," sa zapísali do histórie tajných služieb zlatým písmom. Aj tak sa podarilo objednávateľa vraždy zatknúť a odsúdiť.

Jazda na ukradnutom športiaku

Policajti sa pri svojej práci dostávajú často do styku s vecami, ktoré by si sami nikdy nemohli dovoliť. Či už zabavujú drahé autá, obrie zásielky drog alebo cennosti. Len skutočne morálne silní jedinci tak odolajú pokušeniu si niečo vziať pre seba alebo prijať úplatok. Nie každý človek s odznakom FBI to ale vydrží.

Díler áut v Pennsylvánii nahlásil v roku 2003 krádež luxusného Ferrari. Agenti ho našli o päť rokov neskôr ako nové v jednej garáži v Kentucky. A vydali sa ho vrátiť jeho pôvodnému majiteľovi. Pritom si ale povedali, že si aspoň užijú poriadnu jazdu. Agent Fred Kingston vzal svojho asistenta Hamiltona Thompsona na divokú jazdu. Auto ale vrátili doslova na odpis - cestou zrejme opakovane do niečoho narážali.

Škodu 750 tisíc dolárov zaplatiť odmietli a poisťovni tvrdili, že auto išlo nekontrolovane už od momentu, keď s ním vyrazili z parkoviska. Škodu odmietlo zaplatiť aj ministerstvo spravodlivosti. Nezodpovedá vraj za veci, ktoré sú krátkodobo pri vyšetrovaní v rukách jeho agentov.

Vražda v hudobnom videoklipe

Polícia musí preverovať všetky vážne podozrenia od uvedomelých občanov. Aj za dobrým úmyslom sa ale môže skrývať nevedomosť, kvôli ktorej si ochrancovia zákona môžu zaistiť poriadnu hanbu.

To sa stalo aj v roku 1990, keď na políciu prišiel muž, korého znepokojilo video, ktoré zaznamenala kamera na jeho meteorologickom balóne. Zábery síce neboli vysoko kvalitné, bolo ale na nich vidieť telo mŕtveho muža v poli s kukuricou, nad ktorým sa skláňali ďalšie postavy.

Polícia najprv nemohla zaistiť, kde sa zločin odohral, preto nahrávku poskytla televízii, ktorá žiadala o pomoc každého, kto by poznal buď obeť, alebo aspoň miesto, kde k vražde došlo. A agenti FBI, ktorí vyšetrovanie prevzali, sa dočkali zaujímavej odpovede. "Mŕtvym" bol totiž spevák skupiny Nine Inch Nails Trent Reznor, ktorý v poli pracoval na novom hudobnom videoklipe. Nakoniec sa musel agentom osobne predviesť a presvedčiť ich, že skutočne nezomrel a predpokladaným zločinom bolo len niekoľko záberov vo videoklipe.

Zdroj: CNC