Viete, prečo sú svadobné šaty nevesty biele?

Ľudia veria, že šaty nevesty sú biele preto, lebo sú storočnou tradíciou, ktorá symbolizuje čistotu a panenstvo. Je to ale skutočne tak?

Tradícia nosenia bielych svadobných šiat, sa rozšírila až po druhej svetovej vojne a má viac do činenia s marketingom ako panenskosťou.

V stredoveku bol samotný výraz pre svadobné šaty veľkou neznámou, veď okrem vyšších aristokratických kruhov neboli na podobné šaty v deň sobáša dostatočné financie. Ženy si teda pred oltár obliekali svoje najkrajšie šaty, a ak už niečo chceli vyjadriť farbou, nevolili si farbu bielu, ale modrú. Tá totiž bola farbou Panny Márie a symbolizovala čistotu a vernosť.

​Biela ako smútok

Samozrejme, miestami sa objavili aj biele svadobné šaty. Jednou z ich najznámejších majiteliek bola v tej dobe škótska kráľovná Mária I. Stuartová, ktorej obľúbenou farbou bola podľa dobových záznamov práve biela. Tú si zvolila aj, keď sa v roku 1558 ako šestnásťročná vydala za francúzskeho kráľa Františka, ktorý mal štrnásť. Krátko na to bola korunovaná za francúzsku kráľovnú a Škótsko sa podľa svadobnej klauzuly stalo akousi súčasťou Francúzska, čím sa Mária stala protihráčkou Anglicka a jeho novej, nie však všetkými uznávanej kráľovnej Alžbety.

Zdroj: Shutterstock

Ale nielen to ju preslávilo. Boli to aj jej biele šaty, ktoré mala oblečené na svadobnom ceremoniáli v Notre Dame. Podľa vtedajších francúzskych tradícií bola biela farbou smútku. Keď kráľ František II. o rok a pol umrel, veľká časť Francúzov bola presvedčená o tom, že bol prekliaty a skoncovala s ním biela farba svadobných šiat.

​Biela ako luxus

Pretočme teraz kalendár trochu dopredu a pozrime si, kedy boli biele svadobné šaty populárne. Bolo to v roku 1840, keď sa vydávala anglická kráľovná Viktória Alexandra a jej manželom sa stal jej bratanec princ Albert Sasko-kobursko-gothajský. Aj jej obľúbenou farbou bola biela a svadba bola jednou z najdôležitejších PR udalostí 19. storočia. Od tej doby sa v britskej kráľovskej rodine považuje royal wedding za veľkú mediálnu udalosť. Stačí spomenúť svadby princa Charlesa a Diany alebo princa Williama a Kate Middleton.

Zdroj: Shutterstock

Priekopnícka kráľovná jednej éry, panujúca vyše 60 rokov, tak priniesla do módy snehobiele hodvábne svadobné šaty, ktoré si mohli dovoliť len tí najbohatší členovia aristokracie.

​Biela ako biznis

Preskočíme jedno storočie a prenesieme sa do obdobia po Veľkej hospodárskej kríze a druhej svetovej vojne. Vtedy sa priamo úmerne s technickým rozvojom začali vyrábať pomerne lacné syntetické látky, z ktorých sa začali vyhotovovať luxusné, ale cenovo dostupné svadobné šaty prispôsobené aj pre strednú triedu. Vznikol svadobný priemysel (ktorý je mimochodom obrovským biznisom a len v Spojených štátoch má profit vo výške 50 miliárd dolárov, nepočítajúc náklady na svadobné cesty) a vyvinul obrovskú marketingovú kampaň, ktorý doslova prevalcoval ľudskú psychiku. Aby sme boli presní, hlavne tú ženskú.

Zdroj: Cloudpix

Jej výsledkom je, predovšetkým v Amerike, nepísané pravidlo, že snubný prsteň by mal mať trojnásobnú hodnotu mesačnej mzdy, alebo fenomén známy z filmov, že ženy majú už od dievčenských čias vysnívanú svoju svadbu.

Aj svadobné šaty sú výsledkom tejto reklamnej mašinérie. Ide o nádherné, luxusné, raz oblečené šaty, ktorých farba je najčastejšie biela a sú predsa od nepamäti zvykom britskej aristokracie.