4 dôvody prečo ste chytrejší, ak pracujete neskoro v noci

Porekadlo o rannom vtáčati poznáme všetci. Vedci ale teraz prišli s prelomovou teóriou, ktorá tvrdí, že to nemusí byť vždy pravda.

Vedci tvrdia, že ľudia, ktorí ponocujú sú inteligentnejší, v porovnaní s tými, ktorí chodia spávať včas a vstávajú skoro ráno. Tu sú štyri dôvody, prečo:

1. Ak ponocujete, ste kreatívnejší

Ak pracujete dlho do noci, častejšie improvizujete. Vedci z londýnskej School of economics tvrdia, že ľudia, ktorí často ponocujú, majú tendenciu vzoprieť sa bežným konvenciám.  

2. Máte viac času na premýšľanie 

Ľudia pracujúci v noci majú viac času, pretože ich rodina, alebo kolegovia práve spia, prípadne robia niečo menej produktívne. Ponocujúci ľudia vám potvrdia, že tie najlepšie nápady prichádzajú často v noci, keď majú čas premýšľať. To často nezažívate, ak sa budíte skoro ráno a trávite veľa času s ľuďmi okolo seba. 

3. Ste odpočinutejší

Vedci zistili, že ak pracujete od skorého rána, ste večer veľmi unavený a máte hlboký spánok. Ak ponocujete, nemávate taký hlboký spánok, pretože vaša myseľ si odpočinie už počas dňa. Preto mávate čistejšiu myseľ a necítite únavu, ako ľudia, ktorí pracujú od rána. 

4. Ste uvoľnenejší a pozornejší 

Ak ponocujete, máte menej stresu a tým pádom robíte aj menej chýb. Dokážete sa dlhšie sústrediť počas celého dňa ako ľudia, ktorí vstávajú skoro ráno a ste preto produktívnejší. Štúdia zo začiatku 90. rokov potvrdila, že hladina stresového hormónu kortizolu je u ľudí, ktorí vstávajú zavčas vyššia ako u tých, ktorí ponocujú.