Ojedinelý národ v Európe: V Írsku stále existujú kočovníci

V Írsku stále prežíva komunita, ktorá žije veľmi podobným spôsobom života, ako ich predkovia pred niekoľkými storočiami. Volajú sa "Írski kočovníci", sami seba ale označujú za národ "The Pavee".

Polovica z nich stále kočuje. Niektorí žijú v karavanoch s televíziou. Majú svoj vlastný jazyk, zvyky i kultúru. Ich životný štýl v niečom pripomína Rómov, ale s tými nemajú nič spoločného. Výskumy ukazujú, že v Írsku žije tento svojský a svojrázny národ už tisíc rokov.

Írski kočovníci, ktorých je v krajine asi 25 tisíc (ďalší sú vo Veľkej Británii a Spojených štátoch, kam kedysi emigrovali), sa stretávajú vždy v októbri na konskom veľtrhu v Ballinasloe, ktorého korene siahajú až do 18. storočia. Tam sa stále medzi rodinami dohovárajú budúce svadby. Kedysi sa dievčatá vydávali vo veľmi nízkom veku a manželom bol väčšinou jeden zo strýcov.

V súčasnosti ale viac než polovica komunity už ani v Írsku nekočuje, ďalší sa naopak zo všetkých síl snažia zachovať tradície. Dnes najmä mladší ľudia Írskych kočovníkov hovoria často anglicky, aj keď s veľmi špecifickým akcentom. Používajú aj jazyk "cant", ktorý je odvodený z írčiny, ale je zmiešaný s tradičným pôvodným jazykom kočovníkov, ktorý sa volá "shelta".

Pozrite si galériu

Zdroj: CNC