Tomuto chrobákovi hrozí vyhynutie: Samčeky sa pária s pivovou fľašou

Latinské pomenovanie austrálskeho hmyzu je Julodimorpha bakewelli. Malý chrobák má skutočne intímny vzťah s fľašami od piva.

Larvy drobného hmyzu vyskytujúceho sa v južnej Austrálii žijú v blízkosti eukalyptov a neskôr agátov. Lietať dokážu iba samčeky, samice sa plazia po zemi. V období párenia (august - september) vylietajú samce hľadať samičky, s ktorými by sa spárili. Ale keď zbadajú pivovú fľašu, letia okamžite ku nej.

Zdroj: Flickr

Fľaša miesto samičiek​

Zatiaľ to znie ako klasický sobotný večer na niektorej zo slovenských diskoték, kam chodia samce vyhľadávať samičky vhodné na párenie, a miesto toho sa spijú pod obraz Boží. Austrálsky hmyz však nevzrušuje samotné pivo, ale jeho fľaše. A to nie hocijaké, ale malé bacuľaté typy (angl. stubby), ktorých tvar nápadne pripomína telo samičky.

Chrobák sa pokúša spáriť so spodnou časťou fľaše, ktorej  štruktúra pri odrážaní svetla pripomína krídla samíc. Tento omyl ešte umocňuje fakt, že fľaše majú rovnakú zelenohnedú farbu.

Osudná zámena

Celá situácia nie je natoľko humorná, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Austrálskemu chrobákovi sa táto zámena môže stať osudnou a hrozí mu vyhynutie. Samce sa totiž snažia spáriť s fľašou tak vytrvalo, že aj keď sa v blízkosti nachádzajú samičky, nedokážu na seba upriamiť pozornosť.

Pomýlené samce sa tak stávajú korisťou mravcov, ktoré na nich striehnu, alebo vysilené uschnú na slnku. Riešením by bolo, keby Austrálčania neodhadzovali pivové fľaše pri okrajoch ciest, ale koho by už zaujímal osud nejakého chrobáka.

Každopádne, biológov Darylla Gwynna a Davida Rentza ich osud zaujal. Ako prví v roku 1983 spozorovali tento unikátny evolučný jav a publikovali na túto tému dve štúdie, za ktoré im bola neskôr udelená Antinobelova cena roku 2011.