Tajomstvo Amazonského pralesa: Kmeň, ktorý vraždí a živí sa opicami

Na východe Ekvádoru hlboko v dažďovom pralese žije odľahlý kmeň Huaorani. Ich počet sa odhaduje na asi štyritisíc ľudí. Žijú veľmi jednoduchým štýlom života. Živia sa hlavne opicami.

​Kmeň Huaorani žije v amazonskej časti východného Ekvádoru medzi riekami Napo a Curaray. Kým väčšina je v kontakte s civilizáciou, posielajú svoje deti do školy a živia sa turistickým ruchom, existuje aj skupinka, ktorá všetky styky s civilizáciou odmieta.

Zdroj: Flickr

​​Ich život je veľmi jednoduchý. Ženy sa starajú o polia a domovy a muži o lov. Domorodci sa živia opicami, istým druhom diviakov a tukanmi, ale jedia aj rôzne rastliny a bylinky, ktoré v pralese nájdu.

Hlavnými zbraňami kmeňa sú oštepy a fúkačky s jedovatými šípmi.

Oštepy sú primárne určené na boj, zatiaľ čo fúkačky na lov. Huaorani sú navyše úplní majstri v lezení po stromoch. Pre to a tiež pre pomerne malý genofond sa u nich vyvinuli veľmi ploché nohy a mnohí na nich majú šesť prstov. Niektorí majú taký počet prstov aj na rukách.

Zdroj: Flickr

​​Huaorani majú vo zvyku medzi sebou viesť krvavé kmeňové vojny, okrem iného aj kvôli ženám. Na začiatku 21. storočia došlo k niekoľkým potýčkam medzi kmeňom a ťažiarmi, pri ktorých vznikli mnohé straty na oboch stranách. Ekvádorský prezident potom vyhlásil južnú časť národného parku Yasuni, kde tieto kmene žijú, za "uzavretú zónu". Nelegálni ťažiari, ktorí v oblasti operujú, sú pre nich ale aj naďalej hrozbou.

Pozrite si galériu

Britský fotograf zachytáva tvár vzdialených kultúr na pokraji vyhynutia

Od polopúšte až po mrazivú tundru. Britský fotograf prešiel päť kontinentov, aby zdokumentoval jedinečné kultúry, ktoré aj naďalej žijú v harmónii s prírodou.

Zdroj: CNC