Vražda v Hitlerovom bunkri: Kto naozaj otrávil šesť nevinných detí?

O tom, že 1. mája 1945 bolo v berlínskom bunkri Adolfa Hitlera otrávených všetkých šesť detí jedného z najvyšších nemeckých nacistických predstaviteľov a ministra propagandy Josepha Goebbelsa, nie sú pochybnosti. Dodnes sa ale špekuluje o tom, kto im vlastne smrtiaci kyanid podal?

Adolf Hitler 30. apríla 1945 spáchal vo svojom bunkri samovraždu. Spolu s ním zomrela aj jeho manželka Eva Braun, ktorú si vzal len deň pred svojou smrťou. Nemecký vodca určil Goebbelsa za svojho nástupcu vo funkcii ríšskeho kancelára, ale to vydržalo tiež len jeden deň. Minister propagandy spáchal taktiež samovraždu. A aj on tak urobil spolu so svojou manželkou Magdou. Tá mala predtým zavraždiť ich šesť detí.

Bolo to ale naozaj tak?

Joseph Goebbels, ktorý mal v druhej polovici 30. rokov minulého storočia za milenku aj českú herečku Lídu Baarovú, dal všetkým svojim deťom krstné mená začínajúce na písmeno H. Mali pripomínať priezvisko vodcu Hitlera. Deti sa volali Helga, Hildegard, Helmut, Holdine, Hedwig a Heidrun.

Väčšinu svojho života prežili tieto deti v hojnosti a pokoji, pretože patrili k smotánke nacistického Nemecka. Ale posledných niekoľko týždňov života boli nútené žiť s rodičmi v Hitlerovom bunkri v Berlíne. Goebbels totiž na rozdiel od niektorých iných predstaviteľov moci chcel byť nablízku vodcovi a bol pevne rozhodnutý, že sa radšej zabije, než aby ho zajala sovietská Červená armáda.

S tým podľa dostupných informácií súhlasila aj jeho manželka. "Je pre nás aj naše deti lepšie zomrieť, než žiť v hanbe a ponížení," hovorievala Magda Goebbels.

Pomoc so zabitím detí

Hanna Reitsch, známa nemecká pilotka, ktorá zomrela v roku 1979, urobila v apríli 1945 odvážne pristátie a potom únik od obliehaného Hitlerovho bunkra v lietadle Arado 96. Po vojne vypovedala, že ponúkala Magde Goebbels, že odvezie jej deti, ale nepochodila. Slávna nacistická rodina chcela odísť na večnosť spoločne.

Dňa 27. apríla 1945 vraj Magda Goebbels požiadala zubára Helmuta Kunza, ktorý bol práve prítomný v bunkri, aby jej pomohol so zabitím detí. Kunz sa 1. mája vrátil, keď už bol Hitler mŕtvy, a rodina Goebbels sa rozhodla tiež spáchať samovraždu.

Pozrite si galériu

​Podľa jednej z verzií najskôr pichol deťom (údajne im rodičia tvrdili, že ide o očkovanie) morfium sám Goebbels. Mal ho mať od osobného Hitlerovho lekára, doktora Ludwiga Stumpfeggera. Keď upadli do bezvedomia, podali im kyanidové kapsuly.

Zubár Kunz ale neskôr vypovedal, že injekciu morfia dal deťom on, ale samotný kyanid im vložila do úst ich matka a doktor Stumpfegger.

Niečo sladké na pitie

Radista Rochus Misch, ktorý pracoval pre Hitlera niekoľko rokov, povedal, že podľa personálu v bunkri, Stupmfeggera videli, ako dáva všetkým deťom "niečo sladké na pitie".

Americký spisovateľ a novinár James Preston O ´Donnell, ktorý sa ako vôbec prvý človek, ktorý nebol príslušníkom sovietskej Červenej armády, dostal po konci vojny do Hitlerovho bunkru, ale tvrdí, že deťom jed podala určite ich matka. Písal o tom v roku 1975 dokonca v knihe The Bunker. Svedkovia pracujúci v bunkri vraj za vraždu detí vinili doktora Stumpfeggera preto, že 2. mája zomrel a nijako sa nemohol brániť.

V každom prípade, keď dorazili do bunkru sovietski vojaci, tak našli šesť detských mŕtvych tiel v nočných košieľkach, ktoré ležali vedľa seba. Boli to Helga, Hildegard, Helmut, Holdine, Hedwig a Heidrun. Ako potvrdila pitva lekára Červenej armády, boli otrávené kyanidom. 

Zdroj: CNC