Najstarším filmovým klišé klasických westernov sú pištoľové súboje kovbojov. Iba ťažko nájdete v tomto žánri titul, v ktorom by sa nevyskytla podobná scéna. Boli ale na Divokom západe podobné vyrovnávania účtov na dennom poriadku?

Divoký západ 19. storočia. Proti sebe na opustenej ulici stoja dvaja kovboji. Dobrák a zloduch. Pozerajú na seba s prižmúrenými očami spod kovbojských klobúkov a kolty majú zavesené prekliato nízko. V tom sa ozve rana a zloduch padá k zemi držiac sa za srdce. Z hlavne víťaza sa dymí, otočí si kolt na ukazováku a vráti späť do puzdra.

Zdroj: Flickr

​​Bolo to takéto romantické?

Streľba na Divokom západe nebola každodenným javom a vyskytovala sa hlavne v baroch, kde po sebe zväčša opití návštevníci strieľali pri rôznych hádkach. Oveľa častejším javom, než klasické súboje pištoľníkov, boli rôzne úklady a streľba do chrbta.

Ale miestami sa vyskytli aj podobné súboje, pochádzajúce z obdobia európskych rytierov, pomocou ktorých si džentlmeni urovnávali svoje spory. V 19. storočí prevzali niektorí Američania tento zvyk a prispôsobili si ho požiadavkám doby. V súboji museli mať obe strany kolt so šiestimi nábojmi, aby sa prípadné zabitie mohlo považovať za sebaobranu a víťaza duelu nemohli súdiť za vraždu.

Jeden z prvých takýchto súbojov sa odohral 21. júla 1865 v Springfielde, štáte Missouri. Jeho účastníkmi boli Davis Tutt a James Butler Hickok (neskôr sa preslávil pod menom Wild Bill Hickok). Obaja boli priatelia, ale ako to býva zvykom, pre problémy so ženami, sa ich vzťahy zhoršili. Dnes už nie je isté, o čo presne išlo, údajne Tuttova staršia sestra otehotnela s Hickokom a Tutt sa na oplátku vyspal s Hickokovou priateľkou. Každopádne, keď si 20. júla šli spolu zahrať karty do hotela Lyon House, už boli pohádaní.

Tu sa celý príbeh trochu zamotáva, podľa jednej verzie sa pohádali pri kartách, tá druhá tvrdí, že Hickok nebol ochotný si zahrať s Tuttom, ktorý preto začal radiť v kartách jeho súperom. Hickok mal v ten večer prehrať dvesto dolárov. Ale existuje aj verzia, že sa pohádali kvôli žene. Nech to bolo akokoľvek, dohodli sa v ten večer, že svoj spor vyriešia na druhý deň v súboji.

Zdroj: Flickr

Deadman's Hand

Na druhý deň večer o šiestej, stáli obaja muži proti sebe na hlavnej ulici mesta. Teda, ani nestáli, ako to poznáme z klasických westernov, ale kráčali pomaly smerom k sebe. Keď boli od seba približne 70 metrov, Hickok zakričal, aby sa k nemu Dave nepribližoval, na čo Tutt nervózne vytiahol zbraň a vystrelil. Na svoju smolu netrafil. Hickok vtedy chladnokrvne vytiahol svoj kolt a svojho soka strelil do hrude. Ten padol mŕtvy k zemi.

Hickok za tento čin nebol súdený a neobvinili ho z vraždy. O jedenásť rokov neskôr umrel pri oveľa banálnejšej šarvátke, keď ho mladý pištoľník počas hrania kariet strelil do chrbta. Legenda tvrdí, že mal v ruke dve čierne esá a dve osmičky. Tie sa odvtedy nazývajú kartami smrti.

Diamantový podfuk z roku 1872: Príbeh ako z Veľkej knihy podvodov

Philipovi Arnoldovi sa podarilo to, čo mnohí podvodníci považujú za šľahačku na torte. Zapísal sa do dejín, a to palcovými titulkami v diamantovom podvode storočia. K svojmu výkonu nepotreboval nič iné, len zopár drahokamov, verného komplica a dobre zahrané divadielko.