Žena na celý život: 7 znakov, podľa ktorých zistíte, či je tá pravá

Pýtate sa, či má váš vzťah nádej na dlhé trvanie? Najprv sa zamyslite nad niekoľkými otázkami, ktoré môžu napovedať, či žijete s tým správnym partnerom.

1. Spoločné záujmy

Ako sa hovorí, protiklady sa priťahujú, ale dobré je, ak máte niekoľko spoločných záujmov. Diskusie spolu so stimulujúcou a plodnou výmenou názorov umožňujú vzťah kultivovať. Prežívať spoločne radosť z koníčkov je obohacujúce.

"Moja žena a ja veľmi radi varíme. Každú nedeľu máme rituál, kedy spoločne varíme zložité jedlá. Sú to pre nás skutočné chvíle uvoľnenia," hovorí 54-ročný architekt Henri.

2. Tolerancia

Začiatky každého vzťahu sú plné zvádzania a túžby ukázať sa v čo najlepšom svetle. Časom však zvíťazí prirodzenosť a obratne skrývané nedostatky vyplávajú na povrch.

"Aby vám bolo s niekým dobre, znamená to milovať ho so všetkým, čo k nemu patrí. Samozrejme, vždy existujú niektoré zvyky, ktoré nás znepokojujú, ale chcieť partnera vtesnať do formy, ktorá preňho nie je, je iluzórne a márne," zdôraznila koučka Lady Montmartre.

Zdroj: Pixabay

​3. Smiech

Viete sa spoločne zasmiať? Ak dokážete každodenné nepríjemnosti nedramatizovať a pristupovať k nim s nadhľadom, svedčí to o dobrom zdraví páru. "Smiech vytvára intímne ovzdušie," hovorí psychiatrička Marie-Claude Gavard. "Uvoľníte sa tak a hneď sa napojíte na toho druhého," citoval ju francúzsky týždenník L´Express.

4. Vzájomný oddych

V partnerskom vzťahu sú tiež dôležité chvíle, kedy si obaja od seba potrebujú oddýchnuť.

"Je úplne prirodzené dopriať si niekedy oddych. Slobodu každého treba rešpektovať, bez žiarlivosti a bez pocitov nejakej citovej straty," vysvetľuje Lady Montmartre.

"Ak si bez obáv dokážete vyčleniť chvíle pre seba, je to dobré znamenie. Keby ste trávili všetok čas len spolu, nakoniec by ste si nemali čo povedať," dopĺňa psychologička Caroline Franc-Desages.

​5. Dialóg

Vzájomný dialóg nie vždy dokáže zabrániť občasným nezhodám a živším stretom názorov. Napriek tomu je lepšie vyskúšať si nenásilnú komunikáciu, než sa obrniť mlčaním alebo sa vyčerpávať výlevmi hnevu. "Ide o to rozobrať dôvod konfliktu a hľadať riešenie bez pocitu hnevu alebo ublíženia," vysvetľuje psychologička.

Zdroj: Pixabay

​6. Dotyky

Dotýkate sa jeden druhého dostatočne? Či už váš vzťah trvá niekoľko týždňov alebo niekoľko rokov, vždy je dôležitá vzájomná fyzická blízkosť. Ak sa dotýkate toho druhého, svedčí to o tom, že ho stále máte radi a že po ňom túžite.

"Fyzický kontakt nás s našim partnerom hlboko spája. Po 20 rokoch sú sexuálne vzťahy menej časté ako na začiatku. Počas toho obdobia prekonáva vzťah víťazstvá i pády, ale to neznamená, že je vzťah mŕtvy. Ale ak sa prestávate objímať či držať za ruku, poukazuje to na pravdepodobnú nefunkčnosť vzťahu," vysvetľuje psychologička.

7. Plány

Nie je nutné spoločne plánovať ďalších 40 rokov. Ak si každý predstavuje budúcnosť po svojom, ale obaja majú rovnaký názor na to hlavné, je to lepšie. Keď sa názory príliš rozchádzajú a plány do budúcna sú vzájomne nezlučiteľné, má vzťah malú nádej na prežitie.

"Z lásky k môjmu bývalému manželovi som bola ochotná presťahovať sa na vidiek a vzdať sa detí. Snažila som sa sama seba presvedčiť, že jeho názory sú aj mojimi názormi. Nakoniec som ho opustila," hovorí 32-ročná Sarah.

Aby pár mohol spoločne v pokoji žiť, je dôležité, aby na budúcnosť pozeral bez veľkých kompromisov.

"Čím viac ústupkov robíme, tým viac je vzájomná láska nahlodaná. Vo vzťahu je nemysliteľné, aby sa jeden obetoval predstavám toho druhého," uzatvára psychiatrička.

Zdroj: ČTK