História, o ktorej sa nehovorí: Z vína s kokaínom sa stala Coca-Cola

Americká spoločnosť síce popiera, že by sa v nápojoch Coca niekedy vyskytoval kokaín, verejnosť ale vie, že do roku 1903 to tak naozaj bolo. Menej známy je ale príbeh nápoja, ktorý vlastne za vznikom neskôr celosvetovo známej Coca-Coly stál. Ide o víno zmiešané s kokaínom. Tento koktejl sa v druhej polovici storočia stal tak populárnym, že ho pili všetci, vrátane pápeža.

"Coca víno" prvýkrát vyrobil francúzsky podnikateľ Angelo Mariani. Víno z Bordeaux zmiešal Parížan s lístkami koky z Peru a "Vin Mariani" sa v krátkom čase stal hitom. Reklamy v Európe a Amerike tvrdili, že nápoj má liečivý účinok na melanchóliu, prinavracia zdravie, energiu či vitalitu.

To, že nápoj spôsoboval pocit eufórie, sa nedá spochybniť. Alkohol totiž narúša pokusy tela odstrániť kokaín z krvného obehu, tým pádom je účinok drogy silnejší a dlhší. Všetky tieto reakcie vytvárajú kokaethylen, t.j. látku, ktorá zostáva v tele trikrát dlhšie než samotný kokaín a toxicita je ešte asi o 30 percent väčšia.

Vin Mariani sa čoskoro stal obľúbeným nápojom vtedajších známych ľudí. Pil ho napríklad spisovateľ Jules Verne, vynálezca Thomas Edison, no neodoprela si ho ani kráľovná Viktória. Pápež Lev XIII. koktejl miloval natoľko, že spoločnosť Vin Mariani ocenil zlatou medailou. Nápoj sa dokonca aj na reklamných letákoch. Obrovský úspech spoločnosti začala razom rýchlo kopírovať konkurencia.

V Spojených štátoch bol jedným z najrýchlejších farmaceut z Georgie John Pemberton. Ten začal kópiu Vin Marian produkovať pod názvom Pemberton’s French Wine Coca. Keď ale v roku 1886 vyhlásili v štáte Georgia prohibíciu, musel Pemberton nájsť nealkoholickú alternatívu. Víno preto nahradil sirupom a novému nápoju, ktorý bol ešte stále plný kokaínu, dal názov Coca-Cola.

Pozrite si galériu

​Do neho primiešal aj výťažky z damiány, vtedy uznávaného lieku na impotenciu a oriešky z koly končistej, bohatý zdroj kofeínu. Vďaka tomu sa Coca-Cola dokázala preorientovať a prežiť tak oficiálny zákaz používania kokaínu, ktorý prišiel s rokom 1914. Zatiaľ čo Vin Mariani a ostatné spoločnosti zmizli úplne, Coca-Cola sa stala jedným z najobľúbenejších nápojov na celom svete. Nápoj sa predával pre svoj lekársky efekt a zvlášť si ho obľúbila vyššia trieda belochov. Mnohí o ňom hovorili ako o "nápoji intelektuálov"

Coca-Cola sa kompletne očistila od kokaínu v roku 1929, ale extrakt z listu koky sa dodnes stále používa ako aktívna ingrediencia - ekgonín.

Zdroj: CNC