Muži už nie sú to, čo bývali: Mladíci sú slabší než ich otcovia, tvrdí veda

Mladí muži sú fyzicky slabší ako ich otcovia. Podľa vedcov za to môže zmena pracovného trhu.

Autori štúdie, ktorú uverejnil magazín Journal of Hand Therapy, si ako kritérium stanovili stisk pri podaní ruky. Druhým kritériom bol stisk dvoch prstov.

Podľa vedcov je sila stisku výpovednou hodnotou všeobecnej sily a výdrže. Dokonca podľa nich vypovedá aj o všeobecnom zdravotnom stave a tiež dĺžke života muža. Tvrdia, že tento údaj je presnejší než systolický krvný tlak.

Autori štúdie získavali údaje od 237 zdravých mužov a dokonca aj žien vo veku od 20 do 34 rokov. Výsledky následne porovnali s výsledkami podobného pokusu z roku 1985.

Slabí muži, silné ženy

Súčasné dáta boli pre dnešných mladých mužov nepriaznivé. Mladíci dnešnej generácie sa radi pýšia stiskom pravej ruky, ktorý po prepočítaní odpovedá 44 kilogramom.

A aký bol stisk mužov v rovnakom veku pred 31 rokmi?

Vtedy dosahoval v prepočte 53 kilogramov.

Lepšie výsledky dosahovali na tom muži dnešnej generácie, ktorí majú od 30 do 34 rokov. Tí sa od svojich predchodcov líšili len o päť kilogramov.

Najväčší deficit vykázali mladíci, ktorí majú od 25 do 29 rokov. Tí so svojimi o 31 rokov staršími kolegami prepadli o 11 kilogramov.

​Ženy v prieskume ale prekvapili. Vyšli z neho lepšie. Ich stisk bol v priemere rovnaký ako u žien, ktoré testovali v roku 1985. Nežnejšie pohlavie vo veku od 30 do 34 rokov boli dokonca silnejšie ako ich staršie predchodkyne. Z údajov vyplýva, že zvládli stisk vyjadrený v 44 kilogramoch, teda dosiahli rovnakú úroveň ako dnešní mladí muži. Ich predchodkyne v rovnakej vekovej kategórii dosiahli len 36 kilogramov. Celkový súčasný výsledok ale negatívne ovplyvnili mladšie ženy.

Zmena pracovného trhu

Podľa denníka The Washington Post sa pod výsledky podpísala zmena pracovného trhu. Dnešní muži už nepracujú manuálne, čím prichádzajú o silu. Naopak u žien sa aktivita v priebehu posledných rokov zmenila oveľa menej, pretože ženy vo veľkej miere nepracovali manuálne ani v minulosti, ani v súčasnosti. Preto ženské pokolenie neprešlo až takou výraznou zmenou, ako je na základe výsledkov vidieť u mužov.

Zdroj: CNC