Vitajte v najdesivejšom väzení na svete: Hniloba, choroby, infekcie a jedlo plné červov

Väzenie, ktoré sa viac podobá najhoršej nočnej more, sa volá Quezon City a nachádza sa v Manile, hlavnom meste Filipín. Pôvodne bolo postavené pre 800 väzňov, každodenným peklom si ich tu prechádza okolo 3800. Nie všetci sú odsúdení.

Neslávne preslávená väznica bola postavená pred šesťdesiatimi rokmi a od tej doby neprešla jedinou rekonštrukciou. Oveľa desivejšie je jej nepretržité preplnenie. V celách, ktoré boli pôvodne plánované pre dvadsať mužov, prežíva 160 až 200 väzňov.

Postele, pravidelná strava, lekárska starostlivosť, nič také tu neexistuje. Väzni spia na betónovej podlahe, väčšina z nich tiež vonku na dvore, ktorý je zaplnený do posledného miestečka, a to všetko bez ohľadu na počasie. O jednu toaletu sa delí až 130 ľudí, hygiena je úplne žalostná a všadeprítomný zápach je pre človeka zvonku len ťažko znesiteľný.

Choroby a smrť

Bujnejú tu choroby a šíri sa infekcia, smrť je bežnou, každodennou realitou. Veľké množstvo väzňov trpí psychickými problémami. Sebapoškodzujú sa, útočia jeden na druhého, alebo naopak len sedia v rohu a mlčia. Týždne, mesiace, kým od hladu nezomrú. "Veľa ľudí sa tu zbláznilo, už nedokážu normálne myslieť," uvádza Daily Mail výpoveď väzňa Maria Dimaculangana.

Zdroj: AFP

Červy a klince

Šialené podmienky opisuje vo svojej knihe Freedom and Death Inside the Jail doktor Raymund Narag. Do väzenia sa dostal v dvadsiatich rokoch, keď bol obvinený z trestného činu, ktorý nespáchal. Údajne mal zabiť mladého muža. Vo väzení bol sedem rokov. Po prepustení vyštudoval kriminalistiku na Southern Illinois University v Spojených štátoch. V knihe popisujúcej jeho pobyt v Quezon City napríklad uvádza, že potravinové prídely sú úplne minimálne, a ak sa chcú bachári pobaviť, môžu byť v jedle napríklad červy alebo klince.

Zdroj: AFP

Roky nudy

Chorí nie sú oddelení od zdravých, preto sa akákoľvek infekcia po väznici rýchlo šíri. Vo väzení tiež nie je absolútne nič, čo by sa dalo robiť. Sú to roky nudy, ktoré ubiehajú deň za dňom. Toto ničnerobenie tragicky zhoršuje duševné zdravie väzňov. Väčšina z nich trpí ťažkými depresiami. Vo svojej knihe sa tiež doktor Narang zmieňuje o väzňovi menom Francis. Ten bol obvinený z toho, že obťažoval nejakú dievčinu, hoci oficiálne nebol urobený o tom, kto to nahlásil, nikdy žiadny záznam. Francis stále tvrdil, že je nevinný. Napriek tomu bol poslaný do tejto hnilej diery do doby, než začne súdny proces. A to môže v Manile trvať naozaj dlho.

Prípadov, kedy ľudia vlastne ani nevedia, z akého dôvodu sú v Quezon City, je údajne až tisíc.

Pozrite si galériu

Zdroj: CNC