Viete, prečo sú ženy náchylnejšie na chlad ako muži?

Ženám je stále zima, dokonca aj vtedy, keď sú prikryté paplónom až po uši. Nečudo, že tým my muži dosť trpíme, predovšetkým vo vykúrenej miestnosti.

Holandskí vedci zistili, že ženy sa cítia pohodlnejšie a vedia sa lepšie sústrediť na prácu, ak je v kancelárii o 2,5 stupňa teplejšie, než teplota, ktorá vyhovuje mužom.

Čo je príčinou?

V prvom rade je dobré vedieť, že tuková vrstva udržuje teplo, kým o svaloch platí opak. Veľmi zovšeobecnene môžeme tvrdiť, že ženské telo obsahuje väčšie množstvo tukovej vrstvy ako mužské, keďže muži majú všeobecne viac svalovej hmoty. Rozdiely sú aj v metabolizme, čo je tiež príčinou toho, že muži sa cítia lepšie v chlade.

Teplota dlaní a chodidiel u žien je približne o 1,6 stupňa nižšia ako u mužov, preto majú pocit, že aj keď sú ukryté pod tromi vrstvami prikrývok, sú ich končatiny stále studené. Za tento jav môže konkrétne evolúcia, krvné cievy u žien sa sťahujú viac, preto im je zima na ruky a nohy.

Aby toho nebolo dosť, na regulácii vnútornej teploty sa podieľajú aj hormóny a na telesnej teplote majú svoj podiel aj menštruácia, tehotenstvo a antikoncepčné tabletky.