Pozor! Ortopédi varujú: Topánky Crocs vám môžu zničiť prsty

Sú tak pohodlné, a navyše moderné. Vďaka kombinácii týchto vlastností si mnohí z nás obľúbili takzvané crocsy - mohutné gumené sandále, ktoré sa dajú zohnať snáď v každej farbe. Ortopédi ale bijú na poplach: škodia zdraviu!

Nemajú vysoké podpätky, plochú podrážku ani nedostatok vetrania - napriek tomu pred nimi známa americká ortopédka Megan Leahy varuje.

Voľná päta

V crocsoch nie je vaša päta dostatočne upevnená. Keď je päta takto voľná, snažíte sa nevedomky udržiavať rovnováhu prstami, čo môže viesť k zápalu šliach, deformácii prstov, problémom s nechtami, ale aj k tvorbe pľuzgierov či kurích ôk.

Crocsy sa predávajú vo viac ako 90 krajinách sveta. Na Slovensku stojí pár približne 20 Eur, čínske napodobeniny v tržniciach sotva desatinu. Navyše si ich obľúbili mnohé celebrity: americký herec Jack Nicholson či spevák Steven Tyler, britská herečka Helen Mirren aj manželka princa Williama Kate.

Nie na celý deň

Hoci túto obuv oficiálne uznala asociácia ortopédov, varovné hlasy lekárov sú stále silnejšie. "Môžu čiastočne pomáhať cukrovkárom, ktorí trpia opuchmi nôh alebo členkov," tvrdí Alex Kor, prezident Americkej akadémie ortopedickej športovej medicíny.

"Ale určite nie sú na celodenné nosenie, teda osem až desať hodín denne."

Ani deťom

A už vôbec sa neodporúčajú pre deti. "Sú to topánky skôr na pláž. Určite nie na vychádzky po meste," upozornila už pred časom česká lekárka Vlasta Mayerová, špecialistka na detskú obuv.

Pripadajú vám crocsy nevkusné? Žiadna výhra - ak dávate prednosť žabkám, hrozia vám rovnaké problémy.