Žmurkaním morzeovky prezradil svetu, že ho mučia

Amerického vojaka Jeremiaha Dentona preslávilo, že ako vietnamský zajatec, dal vedieť celému svetu o tom, že amerických vojnových zajatcov mučia.

„Vždy keď požiadam, dostanem primeranú stravu, oblečenie aj lekársku starostlivosť. Neviem, aká je aktuálna situácia, ale nech je postup mojej vlády akýkoľvek, podporujem ju. Nech je jej stanovisko akékoľvek, áno, verím jej, pane. Pracujem pre vládu a mojou prácou je, že ju budem podporovať, kým budem na žive,“ povedal 2. mája 1966 americký vojak Jeremiah Denton, keď ako vojnový zajatec Severného Vietnamu, poskytol rozhovor japonskému reportérovi.

Mučili ho

Rozhovor vznikol ako propaganda, ktorá mala dokázať, že Severný Vietnam zaobchádza s americkými zajatcami humánne a môžu bez obáv prezentovať aj svoje politické názory. V ostrom kontraste s uvedenými slovami je ale Dentonova tvár, ktorá pravidelne žmurká do kamery a vyzerá, akoby mu vadilo osvetlenie používané pri nahrávaní rozhovoru.

Ak si pozornejšie pozriete video, všimnete si, že jeho žmurkanie je nasledovné: dlhé, dlhé-dlhé-dlhé, krátke-dlhé-krátke, dlhé, krátke-krátke-dlhé, krátke-dlhé-krátke, krátke.

Morseova abeceda

Veru, je to morzeovka, ktorá v angličtine znamená T-O-R-T-U-R-E, čiže po slovensky mučenie. Jeremiah Denton týmto spôsobom odovzdal svetu odkaz o tom, že ho v zajatí nedržia za podmienok stanovených Ženevskou konvenciou. Jeho prípad prvýkrát potvrdil domnienky amerického velenia, že v hanojských väzniciach prebiehajú kruté mučenia.

Sedem rokov a sedem mesiacov

Denton do zajatia upadol krátko po intervencii Spojených štátov, v júli roku 1965. Mal 41 rokov, keď bol jeho bombardér zostrelený krátko po štarte z lietadlovej lode. Na slobodu sa dostal až vo februári roku 1973, v samotke hanojskej väznice strávil presne 7 rokov a 7 mesiacov.

Viackrát ho mučili a po poskytnutom rozhovore ho bili celú noc, pretože sa nedržal vopred stanoveného scenára. Dentona povýšili ešte počas jeho zajatia, vojenskú službu ukončil s hodnosťou admirála v roku 1977.

Zo zajatca senátorom

O svojich zážitkoch napísal knihu, ktorá bola v roku 1979 sfilmovaná a začal politickú kariéru. V roku 1980 sa stal republikánskym senátorom v Alabame. Ako katolícky senátor bol považovaný za jedného z najkonzervatívnejších a v roku 1986 mu jeho znovuzvolenie nevyšlo len o pár hlasov. Stiahol sa do úzadia aj so svojou rodinou. S manželkou bol ženatý od roku 1946 a žili spolu 61 rokov, mali spolu sedem detí.

Jeremiah Denton umrel 28. marca 2014 ako 89-ročný. Bývalý prezident Reagan sa o ňom vyjadril ako o „národnom poklade“.