Kardiológ odporúča piť alkohol denne: Starší ľudia majú popíjať viac

Známy kardiológ odporúča všetkým zdravým ľuďom popíjať malé množstvo alkoholu každý deň. S výnimkou tehotných žien a alkoholikov.

​Milan Šamánek je lekár a pedagóg a zakladateľ prvého detského kardiocentra na svete, ktoré pod jednou strechou sústredilo všetky potrebné pediatrické špecializácie. Zároveň je nositeľom mnohých ocenení, pacientom po transplantácii srdca a veľkým propagátorom pravidelného pitia alkoholu.

"Pravidelné pitie malého množstva alkoholu je prospešné pre zdravie kardiovaskulárneho systému. Potvrdzujú to rozsiahle štúdie. Prospešné to je najmä vo vyššom veku," tvrdí profesor Šamánek.

Priznal, že keď toto vyhlásenie počul pred rokmi, príliš mu neveril. Potom sa ale zahĺbil do štúdia tohto fenoménu a zistil, že je naozaj pravdivé.

"Znižuje riziko infarktu, mozgovej mŕtvice, cukrovky aj úmrtnosti na cukrovku. U starších ľudí navyše prospieva motorike aj ich hlave," zhrnul profesor.

Srdce a alkohol

"U nás by bolo dobre, keby muži pili asi štyri deci vína denne. Ženy by bohužiaľ mali vypiť len jedno deci. Ale pretože to by asi chlapom doma neprešlo, keby si naliali štyri deci a žene len jedno, tak tvrdíme, že ženy by mali piť dve a muži štyri deci," podotkol kardiológ.

Zdôraznil, že popíjanie alkoholu by malo byť súčasťou rozumného životného štýlu s normálnym stravovaním a primeraným odpočinkom.

Milí páni, už žiadne obavy: Za pivný pupok pivo vôbec nemôže

Milovníci piva si teraz určite vydýchnu. Za pivné brucho zlatistý mok nemôže.

Zdroj: rozhlas.cz