Majú psy šiesty zmysel? Ak ich milujete, toto si musíte prečítať

Jeden by si myslel, že človek je najdokonalejší tvor na našej planéte. Veď pomocou rozmýšľania a inteligencie dokážeme skutočne fantastické veci a naša schopnosť riešiť problémy nás robí mimoriadnymi.

Ale sú tu napríklad psy, ktoré by nám mohli byť príkladom, napríklad svojou oddanosťou, vernosťou, nekonečnou láskou či starostlivosťou. Nehovoriac o tom, že naši štvornohí priatelia sú oveľa senzitívnejší ako my a preto vedia dopredu vycítiť, čo sa stane alebo rozlíšiť zlého človeka od dobrého. Človek sa spolieha na vedecké poznatky a preto signálom svojich inštinktov už nerozumie.

Nasledujúcich sedem príkladov nám ukáže, v čom sú psy lepšie ako človek a čo všetko tieto úžasné stvorenia dokážu.

1. Choroby, rakovina

Ak zistíme, že sa náš pes začal neobvykle správať a ovoniava niektorú časť nášho tela, oplatí sa ísť k lekárovi. Čuch psov je mimoriadne citlivý a dnes už dokázateľne vedia zistiť, keď sa u niekoho v organizme začnú množiť rakovinotvorné bunky. U chorého človeka sa mení pach jeho potu, čo si ľudia nevšimnú, ale pes vie, že niečo nie je v poriadku. Psy napríklad dokážu s 98 percentnou istotou zistiť, či u niekoho vzniká rakovina prostaty.

2.Tehotenstvo

Ženské telo prechádza počas požehnaného stavu dramatickými zmenami. Pôsobením hormónov sa mení aj chemické zloženie ich tela. Cítia to ženy a aj psy. Mnoho žien potvrdilo skúsenosť, že keď otehotneli, domáce zvieratá ich viac ochraňovali, všade ich sprevádzali a chúlili sa k ich brušku.

3. Vnímajú príchod prírodných katastrof

Mnoho psov sa ukryje do úkrytu skôr ako začne pred búrkou hrmieť. Rovnako sú psy nepokojné aj pred zemetrasením, pretože vedia, že sa udeje niečo zlé. V roku 1975, v čínskom Haichengu spozorovali, že niekoľko dní pred zemetrasením sa psy zhromaždili, boli nervózne akoby naznačovali príchod katastrofy. Našťastie miestni rozpoznali tieto signály a umrelo „len“ 2041 ľudí. Počet obetí sa ale mohol vyšplhať až na 150 tisíc. Vedci tvrdia, že psy sú schopní vnímať vysokofrekvenčné zvukové vibrácie, nachádzajúce sa v hĺbke alebo výške a preto sú schopní predvídať katastrofu.

4. Ľudská dobrosrdečnosť

Mali by ste si svojich psov pozorne všímať, pretože ak niekoho nemajú radi, nemôžete takému človeku nutne veriť. Jedna talianska univerzita urobila nasledujúci experiment. Skúmali ako pes reaguje na láskavého a ústretového človeka, ktorý dával starému bezdomovcovi jedlo a ako sa správa k mužovi, ktorý sa správal agresívne k ľuďom žijúcim na ulici. Samozrejme, že na agresívneho človeka psy štekali a láskavého vítali s láskou.

5. Cukrovka

Keďže psy dokážu u človeka vycítiť blížiacu sa chorobu, nie je tomu inak ani v prípade cukrovky. Existujú špeciálne cvičené psy, ktoré sú schopné čuchom zistiť diabetes 1. typu. Keď sa ich majiteľovi zníži hladina cukru v krvi, začnú ho oblizovať, zavíjať a sácať do neho, aby ho včas upozornili.

6. Depresia

Keď pes vycíti, že je jeho pán smutný alebo má depresiu, hneď si ľahne k nemu a súcití s ním, olizuje ho a pokúša sa ho rozveseliť. Ľudia, ktorí majú psa, sú menej náchylní na smútok, veď prechádzka so štvornohým kamarátom, pôsobí pozitívne na duševnú pohodu.

7. Vycítia, keď začne žena rodiť

Aj toto má spojitosť s ich výborným čuchom. Fyziologicky dochádza pred pôrodom k hormonálnym zmenám a zvláštnym vôňam, na ktoré psy reagujú.

Zdroj: Dognotebook