Vyvŕtal si dieru do hlavy, aby zažíval trvalú eufóriu

Britský autor Joe Mellen bol súčasťou generácie bítnikov, ktorí boli známi svojimi experimentami s drogami. Mellena preslávila kniha Bore Hole, v ktorej obhajoval praktiku trepanácie lebky. Ak hľadáte dôvod, prečo si dobrovoľne nechať vyvŕtať dieru do hlavy, čítajte ďalej.

Šesťdesiate roky boli mimoriadne divoké. Dôkazom toho je aj holandský knihovník Hugo Bart Huges, ktorý navštevoval lekársku univerzitu v Amsterdame. Štúdium bol nútený ukončiť, pretože obhajoval užívanie marihuany. To ho ale nepreslávilo.

Prekrvením mozgu k eufórii

Huges v roku 1964 zverejnil publikáciu, v ktorej odporúča trepanáciu lebky, aby sa vyrovnaním podielu krvi a mozgovomiechového moku zvýšila funkčnosť mozgu. Kľúčovým momentom pre vznik jeho štúdie bol istý jazzový hudobník, ktorého videl stáť na hlave a zaujímalo ho, prečo to robí. Ten mu vysvetlil, že na hlave stojí v prípade nedostatku marihuany, aby pri prekrvení mozgu zažíval podobnú eufóriu ako pri jej užívaní.

Hugesa táto myšlienka zaujala natoľko, že začal skúmať mechanizmus prekrvenia mozgu u detí, ktorých lebka ešte nebola vďaka fontanelám uzavretá. Starnutím, podľa neho, naša lebka priberá na váhe a na krv v hlave pôsobí gravitácia, pre ktorú je prekrvenie mozgu obmedzené. Aby svoju teóriu dokázal, 6. januára 1965 si pomocou elektrickej zubnej vŕtačky vyvŕtal dieru v lebke. Ako uviedol, nikdy predtým sa necítil lepšie. O svojej teórii vydal aj ďalšie publikácie, v ktorých trepanáciu odporúča ako liek na psychózy.

Príbeh Joa Mellena

"Toto je príbeh o tom, ako som prišiel k rozhodnutiu vyvŕtať si do hlavy dieru, aby som sa do smrti cítil ako nafetovaný."

Joe Mellen vo svojej autobiografii Bore Hole opisuje svoj príbeh, v ktorom sa rozhodol stať bítnikom a v 60. rokoch začal v Španielsku experimentovať s LSD. To bolo ešte predtým, než sa pokúsil navždy zmeniť svoje vedomie autotrepanáciou – vyvŕtaním diery do svojej hlavy.

Zdroj: tumblr

Útek z reality

Joe mal istú budúcnosť v maklérskej firme svojho otca a dokonale nalinkovaný život. Mal krátko po štátniciach, keď sa na všetko vykašľal a rozhodol uniknúť z jednotvárneho života, ktorý pre neho plánovali jeho rodičia. Hneď ako zanechal štúdium, začal užívať marihuanu a experimentovať s narkotikami. V Španielsku sa zoznámil s Bartom Hugesom, ktorý ho priviedol najprv k LSD a neskôr k trepanácii.

Joeva priateľka Amanda Feilding tiež podstúpila autotrepanáciu. Amanda bola hlavnou aktivistkou kampane Trepanácia pre národné zdravie. Zdroj: tumblr

Joe absolvoval trepanáciu celkovo trikrát. V rozhovore, ktorý nedávno už ako 76-ročný poskytol magazínu Vice, svoje skúsenosti opisuje nasledovne:

"Žil som v Londýne, bolo to v roku 1967. Bol som úplne bez peňazí a preto elektrická vŕtačka vôbec neprichádzala do úvahy. Kúpil som si ručný trepan v obchode s lekárskym príslušenstvom. Vyzerá ako vývrtka s ozubeným, ostrým kolieskom na konci. Uprostred mal hrot, ktorým sa vyvíja tlak na lebečnú kosť, a otáča sa s ním, kým sa nevyvŕta do hlavy otvor. Bolo to zložité. Bolo to ako otvárať vínovú fľašu utesnenú korkovou zátkou zvnútra. Trepan bol tupý a lebku som nemohol správne uchopiť. Bol som na LSD.

O rok neskôr som sa o to pokúsil druhýkrát. A urobil som to opäť trepanom, úplne rovnako. Niečo som z lebky vybral, ale nebol som si istý, či som sa dostal skrz. Spočiatku som si myslel, že som skrz prešiel, pretože som začul taký divný zvuk, keď som vyťahoval trepan z hlavy, znelo to ako bublanie. Asi sa mi kúsok preniknúť podarilo, ale myslím, že nie dostatočne.

V roku 1970 som to zopakoval tretíkrát. Lokálne som si umŕtvil kožu, svaly a membránu okolo lebky. Bol som úplne triezvy. Použil som elektrickú vŕtačku, ale nanešťastie sa jej pokazil kábel. Musel som prestať a s obviazanou hlavou uterákom som zobral vŕtačku k susedovi, ktorý dokázal opraviť všetko. Nepýtal sa ma, ako sa to stalo a čo som robil. Vŕtačku mi opravil a ja som sa mohol vrátiť k práci. Bol to skvelý pocit, asi po hodine som sa začal cítiť tak ľahko, ako by zo mňa niekto zdvihol závažie."

Na záver je nutné dodať, že akékoľvek napodobňovanie podobných zvrátených techník je čistá šialenosť a hazardovanie so životom!