12 vecí, s ktorými musíte zápasiť, keď pracujete z domu

Práca z domu sa javí všetkým ako sen. Samozrejme, má aj svoje výhody, ale ak nie ste dostatočne opatrný, postupne vás home office pohltí a privedie do stavu šialenstva. Má totiž množstvo nevýhod, z ktorých budete nakoniec zúfalý.

Tu je dvanásť úskalí, s ktorými sa stretávate výlučne, ak pracujete z domu.

1. Nosenie nohavíc sa považuje za sviatočnú príležitosť

Keď pracujete v kancelárii, máte predpísaný určitý dress code a po čase vám môže začať liezť na nervy, že si ho musíte každé ráno navliekať. Jediným svetlým bodom vášho dňa je, keď ho po príchode z práce domov môžete šmariť do rohu izby a obliecť si svoje obľúbené pohodlné tepláky s medvedíkom. Nuž, to sa vám pri práci z domu stať nemôže, práve naopak. Nakoľko nemáte predpísané oblečenie, začínate čoraz menej riešiť obsah svojho šatníka, až kým nezistíte, že už tretí deň chodíte po byte v tej istej vyťahanej flanelovej košeli a na ponožke máte veľký fľak od majonézy.

2. V skutočnosti ste s prácou nikdy neskončili

V kancelárii máte pevne stanovený pracovný čas, kedy začínate a končíte. Dokonca, aj v prípade nadčasov existuje určitý systém. Keď pracujete z domu, váš pracovný čas nikdy nekončí, pretože sa vám zlieva s prestávkou na obed, na kávu, popoludním atď. Nakoniec sa z vás stane jednobunkovec, ktorý všade vláči svoj notebook – z obývačky do kuchyne a nakoniec aj do spálne.

3. Zabudnete, aké je komunikovať so živými ľuďmi

Rovnako, ako môže byť nepríjemná každodenná komunikácia s tými istými kolegami, môže vás časom omrzieť aj izolovanosť pri práci z domu. Tá môže vyústiť až do štádia, v ktorom sa začnete rozprávať sami so sebou. Keď vás prídu navštíviť susedia, cítite ako vás prebodávajú pohľadom, zatiaľ čo vy sa po byte pohybujete štvornožky.

Zdroj: Shutterstock

4. Prihovárate sa domácemu miláčikovi, akoby to bol človek

Po nekonečných hodinách, ktoré ste strávili pred monitorom svojho počítača, začínate počuť divné zvuky, akoby ste sa zúčastnili seansy vyvolávania duchov.

„Počul si to? Myslíš, že to môže byť nejaký starodávny duch? Alebo si možno niekto ide kúpiť hamburger!“

Možno na vašej pohovke leží iba pes, ale to vás neodradí, aby ste sa mu prihovárali nežným hláskom a rozprávali mu, čo ste celý deň robili.

5. Stravovanie – úplná katastrofa

Svoj pracovný čas si organizujete sám a s ním žiaľ aj svoje stravovacie návyky. Keďže vám na dvere nezaklopú kolegovia, aby ste s nimi išli na obed, celý deň sa napchávate nízkokalorickými pochutinami a až večer zistíte, že ste ešte nič poriadne nejedli, tak do seba nad kuchynským drezom natlačíte polku grilovaného kuraťa. V skutočnosti sa nedá povedať, čo je horšie...

6. Relax po práci je čoraz smutnejší

Nie je na tom nič zlé, ak si idete po práci niekam sadnúť s kolegami a dáte si zopár pív. Pri práci z domu spočíva celá vaša zábava v tom, že vstanete od písacieho stola, odkráčate ku chladničke v kuchyni a párkrát si potiahnete z vínovej fľaše - alebo krabice, v závislosti od vašej životnej úrovne. Dobrá správa znie, že sa nemusíte obávať šoférovania pod vplyvom alkoholu. Tá zlá, že z vás bude čoskoro alkoholik.

Zdroj: Shutterstock

7. Susedia sa vás začínajú báť

Z detstva si určite pamätáte starčekov, ktorí kŕmili holuby a o ktorých ste si mysleli, že sú to určite osamelí sérioví vrahovia. Pre svojich susedov pôsobíte rovnako, len s tým rozdielom, že vás vidia raz denne otvoriť dvere na chodbe, aby ste si skontrolovali poštu. Niektorí o vás hovoria ako o „teplákovcovi“, pretože aj vaše pohlavie sa medzitým stalo záhadou.

8. Váš spoločenský život je na Facebooku

Keďže nemôžete nakuknúť do niekoho kancelárie, aby ste sa pozdravili, alebo nemôžete duchaplne vtipkovať o vašej novej sekretárke, celý váš spoločenský život nahrádzajú sociálne siete – čo nemáva dobrý koniec. Svoje pocity zverejňujete v statusoch a ak nie ste opatrný, môžete sa stať hrozbou, ktorá nielenže hrá hry na sociálnych sieťach, ale aj rozposiela pozvánky ostatným priateľom. Nie, týchto ľudí naozaj nikto nemá rád.

9. Všetci si o vás myslia, že sa doma ulievate

Keď treba zobrať suseda na letisko, alebo dieťa do škôlky, prípadne babičku na trh, hneď vám volajú, pretože podľa ostatných vstávate o dvanástej a o jednej už idete spať, takže máte určite kopec voľného času. A o výrečných príbuzných, ktorí sú schopní s vami telefonovať vyše trištvrte hodiny, sa radšej ani nebavme. Veď, aké už vy môžete mať neodkladné povinnosti, no nie?

10. Nemôžete sa vyhovárať na zlé počasie

Žiaľ, zlá dopravná situácia pre poveternostné podmienky vám nepomôže s tým, aby ste od svojej postele neodpochodovali ku svojmu stolu a nezapli počítač. Vtedy odtiahnete závesy a vidíte, že vaši susedia sa vonku guľujú a šantia na saniach, kým vy sa v teple moríte s pracovnými úlohami, pretože nie ste platený od hodiny, ale od výkonu.

Zdroj: Shutterstock

11. Alebo firemné večierky

S otvorenými ústami si pozeráte zábavné fotky z firemných večierkov a zahraničných tímbildingov a horúčkovito premýšľate nad tým, či by bolo moc trápne, prípadne zúfalé, keby ste sa na nich označili. Miesto toho si usporiadate na stole obaly prázdnych energetických nápojov a odhodláte sa k zúfalému pokusu upratať si ikonky na pracovnej ploche. Nakoniec, aj to môže byť celkom zábava, no nie?

12. Zistíte, že ste už dlhé týždne nevideli slnko

Slnko vám už dávno nepohladilo tvár a ani si nie ste istý tým, či ste ešte človek alebo upír. Cez dvere nevychádzate len preto, lebo sa bojíte, či vás slnečné lúče nepremenia na kopu popola.