Tento štát vám zaplatí dvetisíc dolárov ročne za to, že tam žijete

Nestačí vám ako hlavný dôvod, aby ste sa odsťahovali na Aljašku prítomnosť ľadových medveďov a snežných psov? Možno vás bude motivovať, že vám ročne vyplatia dvetisíc dolárov len za to, že tam žijete.

Každý, kto má celoročne trvalé bydlisko na Aljaške, sa môže od tamojšej vlády tešiť na darček. Do schránky mu príde šek na nemalú sumu ako podiel na ziskoch z ropného bohatstva krajiny.

Platia všetkým

Každý rok 2. októbra dostane vyše 645-tisíc obyvateľov Aljašky peniaze z fondu Alaska Permanent Fund. Jedinou podmienkou je žiť v krajine počas celého kalendárneho roka.

Aljašská vláda berie peniaze na výplaty zo špeciálneho fondu, ktorý bol založený v roku 1976 s cieľom získať peniaze pre „bez ropné" obdobie. Jeho počiatočným príjmom sú zisky z ropy a zemného plynu. Odvádza sa do neho až 25 percent.

A pri nízkej cene ropy?

Dividendy sa obyvateľom vyplácajú od roku 1983, a to nepretržite. V jednotlivých rokoch sa ale vyplácaná suma líši. Dividenda totiž nie je priamo odvodená od hodnoty aktív ovládaných fondom Alaska Permanent Fund, ani sa nevypočítava podľa aktuálnych cien ropy. Fond peniaze vybrané štátom od ropných spoločností investuje do akcií. A dividenda sa počíta z priemerného výnosu týchto investícií za posledných päť rokov. Najnižšia suma bola občanom vyplatená v roku 1984, kedy predstavovala len 331,29 dolárov. Najvyššiu naopak ľudia dostali v roku 2015, keď každý obyvateľ Aljašky dostal od štátu 2 072 dolárov.

Fond sa pri investíciách zameriava na známe firmy, medzi ktorými sú napríklad PepsiCo, Microsoft alebo Apple. A, samozrejme, tiež na veľké ropné koncerny ako Exxon Mobil, ConocoPhillips či British Petroleum.

V tejto škandinávskej krajine všetko na päť týždňov zatvoria: A nechcú na tom nič meniť

Škodí to obchodu, odplaší turistov a je to zastarané - napriek tomu Fínsko každé leto na päť týždňov zatiahne rolety, a nemá v najmenšom úmysle na tejto tradícii nič meniť. ​Škandinávsky životný štýl je v porovnaní s tým naším diametrálne odlišný.