Dobrý Göring: Nacistov brat zachraňoval Židov z Terezína

Nemecká televízia ARD v nedeľu večer uvedie hraný dokumentárny film o osobnosti Alberta Göringa, brata nacistického pohlavára Hermanna Göringa.

Snímka Der gute Göring (Dobrý Göring) rozpráva o mužovi, ktorý zachránil mnoho ľudí pred nacistami, keď okrem iného pomáhal v úteku väzňom z Terezína.

Hermann Göring bol zakladateľom gestapa, nacistickým ministrom letectva, vrchným veliteľom letectva aj jedným zo strojcov prenasledovania Židov. Málo známa je ale skutočnosť, že mal mladšieho brata, ktorý nacistov neznášal a mnoho ľudí pred nimi zachránil.

Albert Göring

Vzťah Alberta Göringa (1895-1966) k bratovi bol napätý. Už pri prvom stretnutí oboch mužov zachytenom vo filme, na pohrebe ich matky v roku 1923, sa Albert (stvárnený Barnabym Metschuratem) vysmieva Adolfovi Hitlerovi. Hermann Göring (Francis Fulton-Smith) ho napomína. Po uzurpátorstve moci nacistami sa obaja bratia navzájom ďalej odcudzia. Hermann Göring sa podieľa na upevnení Hitlerovej moci, zatiaľ čo Albert sa v Rakúsku stáva pravou rukou filmového producenta židovského pôvodu Oskara Pilzer.

Neskôr, ako riaditeľ exportu automobilky Škoda spadajúcej pod koncern Reichswerken Hermann Göring, podporoval židovských pracovníkov z koncentračného tábora v Terezíne a pomáhal im v úteku.

Určujem, kto je Žid

V roku 1935 sa obaja bratia stretli na Hermannovom vidieckom sídle Carinhall severne od Berlína. Boli pri tom druhá žena nacistického pohlavára, herečka Emmy Sonnemann (Anna Schudt) a filmová hviezda Henny Porten (Natalia Wörner). Z Emmynej iniciatívy prosí Hermann svojho brata o láskavosť. Portenová kvôli norimberským rasovým zákonom nesmie ďalej točiť, pretože jej muž je Žid. Albert jej má dopomôcť k angažmánu v Rakúsku.

"Je mi cťou," privoľuje Albert.

Hermann vysvetlí svoj príhovor povestnou vetou: "Ja určujem, kto je Žid."

Vo väzbe

Film líči ešte ďalšie tri stretnutia oboch bratov: v roku 1938 na hrade Mauterndorf v Rakúsku, v roku 1944 v Carinhalle a konečne po konci vojny v máji 1945 vo väzení v Augsburgu. Ich stretnutia sú vždy plná napätia, ale sú tu aj momenty blízkosti. Na Mauterndorfe obaja sedia pri krídle a spievajú.

V roku 1944 Hermann svojho brata uvrhne do smrteľného strachu, keď inscenuje akýsi súkromný proces. "Ako u žraloka, ktorý krúži okolo svojej koristi, človek ani u Hermanna Göringa nikdy nevedel, či si robí srandu, alebo je hrôzostrašný koniec vášho života nablízko," povedal o svojej postave herec Francis Fulton-Smith. Hermann ale nakoniec nepripustí, aby gestapo jeho bratovi niečo urobilo.

Zatiaľ čo Hermann Göring spáchal samovraždu ešte pred vykonaním rozsudku smrti, ktorý vyniesol norimberský tribunál, Albert väzbu prežil. Vydal sa v Rakúsku Američanom, ale tí mu neverili. "Same name, same blood," (Rovnaké meno, rovnaká krv), precedí jeden americký dôstojník na výsluchu.

Umrel na rakovinu

Albert Göring bol vydaný do Československa, kde je s ním vraj zle zaobchádzalo, ale po intervencii obetí, ktoré prežili je prepustený. Zomiera na rakovinu v roku 1966 v Mníchove.

George Pilzer, syn filmového producenta Oskara Pilzer, podal pri pamätníku holokaustu Jad va-šem v Izraeli žiadosť, aby bol Albertovi Göringovi prepožičaný čestný titul Spravodlivý medzi národmi. Pamätník s tým však zatiaľ váha.

Zdroj: CNC, ČTK